- Infekcja koronawirusem u tych noworodków związana jest z trzykrotnie większym ryzykiem powikłań medycznych - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

Reklama

Zakażone kobiety w ciąży są bardziej podatne na powikłania takie jak przedwczesny poród, wysokie ciśnienie krwi z ryzykiem niewydolności narządów, konieczność intensywnej opieki i ewentualny zgon.

- Kobiety z Covid-19 były w czasie ciąży o ponad 50 procent bardziej narażone na powikłania związane z ciążą w porównaniu z ciężarnymi kobietami nie chorującymi na koronawirusa - powiedział Aris Papageorghiou, współprowadzący badania profesor medycyny płodu na oksfordzkiej uczelni.

Badania przeprowadzono na ponad 2100 kobietach w ciąży w 18 krajach, gdzie każdą kobietę zakażoną koronawirusem porównywano z dwiema niezakażonymi kobietami, które rodziły w tym samym czasie w tym samym szpitalu.

Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics, także wykazały, że poród przez cesarskie cięcie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem u noworodków.

Reklama

Z badań wnika też, że karmienie piersią nie wydaje się zwiększać ryzyka zakażenia się koronawirusem dzieci od chorujących matek.