Niedzielski w porannej rozmowie w radiu RMF FM przyznał, że decyzje o znoszeniu obostrzeń są bardzo trudne. Zaznaczył, że z jednej strony sytuacja epidemiczna w Polsce jest ustabilizowana, jednak z drugiej kraje na zachodzie Europy zmagają się z dużym przyrostem zachorowań na COVID-19.
- – wskazał minister.
ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ>>>
Pytany, dlaczego akurat centra handlowe zostały otwarte, a inne działy gospodarki nie, podkreślił, że luzowanie obostrzeń musi być bardzo ostrożne.
– powiedział Niedzielski.
Dodał, że decyzje w sprawie obostrzeń ostatecznie są podejmowane przez premiera po rekomendacjach ministra zdrowia i we współpracy z Radą Medyczną. Ocenił, że ten system podejmowania decyzji jest bardzo pragmatyczny.
Szef MZ dopytywany, czy jest jakaś perspektywa otwarcia szkół dla klas IV-VIII i liceów odpowiedział:
– zapowiedział Niedzielski.
Zaznaczył, że tym samym dzieci ze starszych klas mogłyby wrócić do szkół najwcześniej w marcu, .
Od poniedziałku, 1 lutego, wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego, w tym nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich.
Wyjątkiem, oprócz ponownego otwarcia sklepów w galeriach i centrach handlowych, jest otworzenie instytucji kultury – muzeów i galerii sztuki. Zniesione zostały też godzin dla seniorów.