Podczas gdy cukrzyca typy 2. to palący problem zachodniego świata, naukowcy z University of Nottingham przyjrzeli się, jak z chorobą radzi sobie tradycyjna medycyna indyjska - ajurweda. System ten stosowany jest od tysięcy lat w Indiach i innych krajach Azji Południowej. Korzystają z niego głównie rdzenni mieszkańcy, osoby żyjące na terenach wiejskich, mniej zamożne, starsze czy silnie identyfikujące się z miejscową tradycją.

Reklama

Z niektórych ziół, używanych w ramach ajurwedy korzysta się też w innych częściach świata, w tym w Meksyku, czy Chinach - zauważają badacze. Zwykle pacjenci mówią o zadowoleniu z wyników leczenia.

Ajurweda przeciwko cukrzycy

Oprócz naturalnych substancji roślinnych w ajurwedzie wykorzystuje się też inne metody, w tym specjalne techniki oczyszczające, modyfikacje diety i stylu życia, a do pacjenta podchodzi się całościowo.

Z tego systemu nierzadko przy tym korzystają chorzy na cukrzycę typu 2.

Na łamach „Frontiers in Pharmacology” zespół z Nottingham opisał wyniki pierwszej, dogłębnej analizy ponad 200 badań, sprawdzających działanie wszystkich ajurwedyjskich ziół stosowanych u pacjentów z tą właśnie chorobą. Okazało się, że dobrze radzą one sobie z kontrolowaniem poziomu glukozy we krwi chorych. Jednocześnie korzystnie oddziałują także na inne parametry, takie jak poziom cholesterolu, masa ciała czy ciśnienie krwi.

- Pierwszy raz tak dokładnie przeanalizowano działanie wszystkich tych środków leczniczych na tak dużą skalę. Dostępne dziś dowody wskazują na korzyści płynące z użycia wielu ajurwedyjskich preparatów w kontroli stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 - mówi kierujący projektem prof. Kaushik Chattopadhyay.

Reklama

Ekspert przyznaje, że istnieje jednak potrzeba dokładniejszego sprawdzenia opisywanych wyników.

- Biorąc pod uwagę ograniczenia dostępnych badań - i aby umocnić bazę dowodową - powinno się przeprowadzić wysokiej jakości randomizowane i kontrolowane badania - dodaje.

Naukowcy opracowali już zestaw wytycznych, które mówią, jak pomagać pacjentom z cukrzycą typu 2. za pomocą tradycyjnych, ajurwedyjskich metod. Zamierzają testować skuteczność opracowanego podejścia.