Wzbogacenie codziennego jadłospisu o orzechy, spożywanie oleju roślinnego i zastąpienie nim tłuszczów zwierzęcych może być kluczem do zastopowania rozwoju cukrzycy typu 2. Takie zalecenia dla osób ze stanem przedcukrzycowym mają uczeni z King’s College London. Sprawdzili oni bowiem, jak modyfikacja diety wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi w normie.

Reklama

W wielonienasycone kwasy tłuszczowe obfitują nie tylko tłuste ryby morskie, ale i oleje roślinne oraz orzechy. Te właśnie produkty powinny na stałe zagościć w menu osób narażonych na cukrzycę typu 2. Okazuje się bowiem, że odpowiednia modyfikacja diety może spowolnić rozwój cukrzycy typu 2, a nawet jej zapobiec.

Takie wnioski płyną z badania z udziałem 15 osób zdrowych, 14 sportowców, 23 osób otyłych, 10 pacjentów ze stanem przedcukrzycowym oraz 11 chorych na cukrzycę typu 2. Wyniki zostały opublikowane na łamach „PLoS ONE”.

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi, przyczyniają się do rozwoju otyłości. Znajdują się m.in. w wieprzowinie, wołowinie, drobiu ze skórą, maśle. Natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Obfituje w nie olej sojowy, kukurydziany i słonecznikowy, tłuste ryby (np. łosoś, makrela), orzechy.