Jak podaje "Daily Mail", młode pacjentki z cukrzycą typu 1, coraz częściej rezygnują z zastrzyków z insuliną, by nie przybierać na wadze. To bardzo niebezpieczny trend, który kobiety mogą przepłacić zdrowiem. Grozi uszkodzeniem nerek lub zapadnięciem w śpiączkę.

Reklama

Chorzy na cukrzycę typu 1 muszą przyjmować insulinę. Niestety lek może powodować u nich przybieranie na wadze. Jeśli pacjenci świadomie rezygnują z zastrzyków, by schudnąć, mówimy o diabulimii.

Nazwa "diabulimia" przywodzi na myśl "bulimię". I słusznie. Eksperci przyznają, że można mówić o podobieństwie obu sposobów na utratę wagi. W przypadku diabulimii pacjenci pozbywają się glukozy w sposób "naturalny", bo wydalana jest ona za pośrednictwem nerek. Natomiast w przypadku bulimii pacjenci prowokują wymioty, by pozbyć się spożytego posiłku.

Lekarze ostrzegają, że najczęściej na diabulimię decydują się kobiety w wieku 15-30 lat, które przed rozpoznaniem cukrzycy cieszyły się szczupłą sylwetką, zaś wraz z rozpoczęciem kuracji insuliną, zaczęły przybierać na wadze.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>