Według badań przeprowadzonych na Stanford University School of Medicine, Vanderbilt University i Harvard Medical School połączenie paroksetyny i prawastatyny może spowodować nieoczekiwane zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Natomiast u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, którzy przyjmowali oba leki, badacze zaobserwowali widoczny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Reklama

Naukowcy najpierw sprawdzili doniesienia o wystąpieniu niepożądanych efektów u osób leczonych w określony sposób. Takie przypadki można znaleźć w bazie danych Adverse Event Reporting System prowadzonej przez agencję FDA.

Następnie sprawdzili działanie kombinacji paroksetyny i prawastatyny na myszach laboratoryjnych, które miały stan przedcukrzycowy. Już po trzech tygodniach stosowania leków poziom glukozy we krwi znacznie wzrastał - z około 128 mg/dl do około 193 mg/dl. Natomiast leki stosowane osobno nie wykazywały takich działań.

Na razie nie wiadomo, jaki jest dokładny mechanizm działania takiej kombinacji środków. Inne leki na depresję czy wieńcówkę w połączeniu nie wywołują podobnych efektów niepożądanych.