Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Według ubiegłorocznych danych w Polsce żyje ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę, z czego 750 tys. nie jest tego świadoma i nie leczy się. Eksperci przewidują, że w 2030 r. chorych na cukrzycę w kraju może być już 3,2 mln.

Reklama

Szacuje się, że w województwie łódzkim choruje na cukrzycę blisko 100 tys. osób. Władze regionu liczą, że jak najwięcej osób skorzysta z bezpłatnych badań.

"Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z konsultacji w poradni diabetologicznej oraz wykonać badania laboratoryjne" - powiedział PAP Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego.

Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych WSS im. M. Pirogowa w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.

Reklama

Termin wizyty będzie uzależniony od kolejności zapisów. "Uczestnicy akcji, w zależności od wyników badań, otrzymają także zalecenia odnośnie dalszego postępowania" - zapewnił Łaski.

Według ekspertów aż 90 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia. Cukrzyca typu 1 stanowi 10 proc. przypadków i przeważnie diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży.

Zdaniem specjalistów każda osoba po 45. roku życia powinna mierzyć poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2. Osoby z grup ryzyka powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań tj. zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.