Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych, która objawia się okresowym skurczem oskrzeli, a w konsekwencji między innymi dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej i kaszlem. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Czynniki, które mogą wywołać objawy astmy oskrzelowej to: alergia, wysiłek fizyczny, silne zapachy, drażniące opary, dym tytoniowy, zimne powietrze, a także niektóre leki.

Reklama

Według danych Światowej Organizacji Alergii - WAO, ponad 300 milionów ludzi na świecie choruje na astmę, w tym 30 milionów w Europie. Szacuje się, że każdego roku z powodu tej choroby umiera 250 tysięcy osób. Mimo, że największy wzrost zachorowań na astmę można zaobserwować w krajach rozwiniętych, to jednak ponad 80 procent zgonów dotyczy krajów biednych i rozwijających się.

Międzynarodowy Dzień Astmy, ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy - GINA, jest obchodzony w pierwszy wtorek maja od 1998 roku.

W leczeniu napadów astmy stosuje się leki rozkurczające oskrzela, a w długotrwałej, profilaktycznej terapii - leki przeciwzapalne. Zasadnicze znaczenie ma unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi ataki.

Reklama

Jedną z głównych przyczyn zachorowań na astmę - ponad 80 procent przypadków tej choroby u dzieci i ponad 50 procent u dorosłych - są alergie. Jest to grupa dolegliwości, związanych z nieprawidłowymi reakcjami układu odpornościowego na czynniki wywołujące reakcje uczuleniowe, czyli alergeny. Alergenem może być prawie każda substancja, także leki. Najczęstsze objawy alergii to - sezonowy katar sienny, nieżyt nosa, pokrzywka, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, a także zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Większość alergii ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia.

Szacuje się, że z problemami alergologicznymi musi radzić sobie około 40. procent Polaków, to jest ponad 15 milionów osób i około 30-40 procent mieszkańców naszej planety. Według programu ECAP - Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, w 2011 roku na katar alergiczny cierpiało ponad 20 procent rodaków, objawy astmy miało prawie 12 procent, cechy atopowego zapalenia skóry - od 7 do 9 procent. Badania wskazują, że nawet 75 procent chorych na astmę może nie wiedzieć, że w ogóle na nią cierpi lub też ma ją zdiagnozowaną, jako inną chorobę.