W czasie upałów ważne jest spożywanie odpowiedniego pożywienia, które pomoże utrzymać odpowiednią hydratację i dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Oto kilka sugestii dotyczących tego, co jeść w upały.

Owoce i warzywa

Przede wszystkim należy pamiętać o spożywaniu warzyw i owoców, bogatych w wodę. To choćby arbuz, melon, ogórek, truskawki, pomidory, cytrusy i sałata. Owoce i warzywa zawierają dużo wody, co pomaga w nawodnieniu organizmu. Nie zaszkodzi sięgnąć po lekkie dania i sałatki. Należy wybierać lekkie i orzeźwiające dania, takie jak sałatki z warzywami, grillowane warzywa, lekkie makarony z dodatkiem świeżych ziół, krewetki czy kurczak.

Reklama

Produkty mleczne i jogurty

Kolejnym punktem na naszym menu w upalne dni powinny być produkty mleczne i jogurty. Jogurt naturalny lub o niskiej zawartości tłuszczu może być świetnym sposobem na dostarczenie białka i wapnia. Pomocne w przetrwaniu upałów może okazać się także konsumpcja ryb oraz białka drobiowego. Lekkostrawne źródła białka (grillowany kurczak, indyk czy ryby) są dobrym wyborem w gorące dni. Unikać należy za to ciężkostrawnych mięs.

Nie zapominaj o napojach orzeźwiających

Reklama

Oczywiście nie należy zapominać o napojach orzeźwiających. Nawadnianie organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne. Wypijaj dużo wody, unikaj napojów zawierających dużo cukru i alkoholu. Można także pić świeże soki owocowe lub koktajle z warzyw i owoców.

Do grona użytecznych produktów w upały należy także zaliczyć świeże zioła i przyprawy. Dodaj świeżego zioła i przypraw do swoich dań, tak aby nadać im smak i orzeźwienie. Mięta, bazylia, kolendra i cytryna są szczególnie orzeźwiające. Na koniec listy są też lekkie przekąski, takie jak: orzechy, nasiona, owoce suszone, jogurt naturalny, chude sery, hummus lub chrupiące warzywa, które dostarczą Ci energii bez obciążania żołądka.

Powyższa lista produktów, o których należy pamiętać w upał, to tylko zalecenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda osoba ma inne preferencje i tolerancję na różne pokarmy. Nasza rada: Dostosuj swoje posiłki do swojego smaku i potrzeb, upewnij się, że pijesz dużo wody i unikaj ciężkich, tłustych potraw, które mogą obciążać żołądek w czasie upałów.