Wiceszef MZ podkreślił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że 989 przypadków zakażeń na COVID-19 może wydawać się liczbą stosunkowo niedużą.

W poprzednich falach były tysiące zakażeń, ale jeżeli popatrzymy na wynik z poprzedniego tygodnia, to jest wzrost o ponad 40 proc. Widzimy, że nowych przypadków COVID-19 przybywa – podkreślił Kraska.

Reklama

Wzrost – jak dodał – wiąże się głównie z nowymi wariantami omikronu. - To jest ten słynny kraken, który jest też w Polsce. To jest odmiana, która o ok. 40 proc. jest bardziej zakaźna od swojego poprzednika – zauważył Kraska.

Jego zdaniem dobrą wiadomością jest to, że zakażenie krakenem nie powoduje cięższego przebiegu zachorowania. - Nie odnotowujemy także większej liczby osób, które muszą być hospitlizowane – powiedział.

Zauważył jednocześnie, że w związku z zakażeniem covid w dalszym ciągu występują zgony. - Ostatniej doby to 12 osób. To dość duża liczba osób, które tę walkę przegrały – powiedział wiceminister.

Tydzień temu, 24 stycznia, badania potwierdziły 687 zakażeń koronawirusem, w tym 165 ponownych. Zmarło 15 osób z COVID-19. Wykonano 5416 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Autorka: Agata Zbieg