- Jesteśmy w fazie endemicznej Covid-19 - stwierdził minister przywołując termin epidemiologiczny określający stałe występowanie zachorowań na daną chorobę na jakimś obszarze, w liczbie utrzymującej się przez długi czas na podobnym poziomie.

Reklama

Szef resortu zdrowia oświadczył: Odzyskaliśmy przestrzenie dla życia społecznego. Jego zdaniem poczucie odpowiedzialności obywateli jest warunkiem bezpiecznego powrotu do całkowitej normalności.

Profesor Scillaci zapewnił, że władze z uwagą przyglądają się obecnej fazie zakażeń koronawirusem. To z całą pewnością inna faza i inna choroba w porównaniu z tym, co było prawie trzy lata temu - zauważył minister zdrowia, który jest lekarzem i wykładowcą akademickim.

Dodał, że władze kontrolują z uwagą wszystkie dane i zachęcają najsłabsze osoby, by się zaszczepiły. Minister podkreślił, że liczba zajętych miejsc w szpitalach przez osoby z koronawirusem jest poniżej poziomu alarmowego.

- Jesteśmy w innej sytuacji, jeśli chodzi o Covid i mamy nadzieję, że definitywnie zamkniemy ten rozdział. Problemy służby zdrowia są liczne i teraz musimy się na nich skoncentrować - wskazał Schillaci.

Przedstawiając kampanię szczepień minister zdrowia wyjaśnił, że jest to mocny przekaz dla ludności, zwłaszcza osób starszych i słabych. Musimy stawić razem czoła Covid-19 i grypie sezonowej, która w tym roku wydaje się bardzo silna - oświadczył apelując o przyjęcie obu szczepionek, także podczas jednej wizyty.

Rząd Giorgii Meloni nie ogłasza już codziennych biuletynów z liczbami wykrytych przypadków zakażeń i zgonów. Obecnie dane publikowane są raz w tygodniu.