- Ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu - wyjaśnił PE w komunikacie.

Reklama

Rozporządzenie przedłużające ważność certyfikatu, potwierdzającego szczepienie przeciwko Covid-19, negatywny wynik testu lub przebycie infekcji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, weszło w życie 1 lipca 2021 r. i miało wygasnąć 30 lipca 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała w lutym przedłużenie go o rok.

- Sytuacja epidemiologiczna może się szybko zmienić, a cyfrowy certyfikat Covid UE jest kluczowym instrumentem, pomagającym nam w przezwyciężaniu zmiennych sytuacji – wyjaśnił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby powrócić do nieograniczonego swobodnego przemieszczania się i z zadowoleniem przyjmujemy decyzję podjętą przez niektóre państwa członkowskie o zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu – podkreślił.

Zaznaczył jednak, że osiągnięte dziś porozumienie pomoże nam w dalszym ułatwianiu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, jeśli wzrost liczby infekcji zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń.

Porozumienie osiągnięte w poniedziałek, 13 czerwca, musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, aby mogło wejść w życie przed 30 czerwca.