Według komunikatu Towarzystwa badania przeprowadzone na tysiącach pacjentów hospitalizowanych w Hiszpanii z powodu COVID-19 potwierdziły, że przebycie tej choroby wiąże się z dłuższym utrzymywaniem zaburzeń neurologicznych; nawet przez ponad pół roku od wyjścia ze szpitala.

Reklama

Z dokumentu przekazanego madryckiej agencji Europa Press wynika, że do najpoważniejszych powikłań neurologicznych po zakażeniu koronawirusem zaliczana jest encefalopatia, czyli uszkodzenie mózgowia, a także udar mózgu.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

Zgodnie z szacunkami SEN przeprowadzonymi w latach 2020-2021 w hiszpańskich szpitalach encefalopatia lub udar mózgu pojawiają się wskutek infekcji koronawirusem u ponad 20 proc. zakażonych.

Hiszpańskie Towarzystwo ocenia, że średni wiek pacjentów chorych na COVID-19, u których rozwinęły się równocześnie encefalopatia lub udar mózgu, oscyluje w okolicy 70. roku życia i dotyczy głównie mężczyzn.

Reklama

Według obserwacji hiszpańskich naukowców najczęstszym powikłaniem neurologicznym po przebyciu COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Wskazuje na to ponad 60 proc. ozdrowieńców, głównie osób leczonych po zakażeniu koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii.

Innymi, jak twierdzą naukowcy z SEN, powszechnymi powikłaniami neurologicznymi po przejściu COVID-19 są m.in.: zespół stresu pourazowego, kłopoty z pamięcią, a także problemy w koncentracji.