- Ludzie muszą natychmiast dowiedzieć się, że istnieją nie tylko cztery powszechnie najpopularniejsze objawy Covid-19 (utrzymujący się kaszel, temperatura, zanik smaku i węchu - PAP) - wyjaśnia profesor Spector, który prowadzi aplikację Covid Symptom Study.

Reklama

- W naszej aplikacji, najczęściej rejestrowanymi symptomami były ból głowy, katar, kichanie, zmęczenie, ból gardła, co dla wielu osób zdawać się będzie zwykłym przeziębieniem - wyjaśnia.

Objawy mogą się różnić charakterystyką w zależności od poziomu obrony immunologicznej zainfekowanej osoby. Niezwykle istotnym jest, czy jest się w pełni zaszczepionym, czy tylko jedną dawką, czy na przykład odporność nabyliśmy poprzez przechorowanie Covid-19. Nie jest też jasne czy występujące objawy są inne z powodu zakażenia nowym wariantem Delta. - Żeby to stwierdzić, potrzebujemy więcej danych - tłumaczy Spector.

Dotychczas zespołowi badawczemu udało się stworzyć listę 21 występujących objawów, są to m.in.: dreszcze, nagła utrata orientacji, wysypka, zmiany w ustach i na języku, bóle w klatce piersiowej i mięśni, biegunka, ochrypły głos, duszności czy nawet wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp. - Jeśli masz takie symptomy, zrób test i pozostań w domu - zaleca profesor Spector.