Z dotychczasowych danych wynikało, że zakrzepica i tzw. małopłytkowość po podaniu preparatu AstraZeneki częściej występuje u ludzi młodych, szczególnie tych poniżej 30. roku życia. Nie było jednak pewności, czy najbardziej są na to narażone kobiety. Wprawdzie częściej stwierdzano u nich takie powikłania - jednak zwracano uwagę, że kobiety częściej poddają się szczepieniom przeciwko COVID-19.

Reklama

Według najnowszej opinii brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA) zakrzepica częściej jednak zdarza się u kobiet niż u mężczyzn, aczkolwiek przede wszystkim częściej, tak jak sugerowano, występuje u ludzi młodych – informuje Reuters.

MHRA zapewnia jednak, że zakrzepica po szczepionce AstraZeneki zdarza się nadzwyczaj rzadko. W Wielkiej Brytanii dotąd stwierdzono 242 takie przypadki, w tym 6 po podaniu drugiej dawki. Do 28 kwietnia pierwszą dawką tego preparatu zaszczepiono 22,6 mln Brytyjczyków. 5,9 mln osób otrzymało dwie dawki tej szczepionki.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

Niemieckie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Niemczech – podobnie jak w Polsce - szczepionka AstraZeneki przeciwko COVID-19 będzie oferowana wszystkim osobom dorosłym bez względu na wiek. Do niedawna była ona podawana jedynie ludziom po 60. roku życia.

Reklama

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział też, że możliwe będzie skrócenie okresu stosowania drugiej dawki tego preparatu. Obecnie zaleca się podawanie jej po 12 tygodniach. Spahn twierdzi jednak, że skrócenie tego okresu przyśpieszyłoby pełne wyszczepienie całej populacji.

Z danych Instytutu Roberta Kocha wynika, że w Niemczech do tej pory jedną dawkę różnego typu szczepionek przeciwko COVID-19 otrzymało 30,6 proc. osób, a dwoma dawkami zaszczepiono 8,6 proc. populacji.