Wcześniejsze badania sugerowały, że rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może mieć związek z błoną śluzową jamy ustnej. Naukowcy z University of Amsterdam postanowili ocenić mikrobiom jamy ustnej i stan przyzębia u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (ERA) i osób z ryzykiem RZS.

Reklama

Badania zostały przeprowadzone na 3 grupach osób (po 50 uczestników): z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów, z grupy ryzyka (bóle stawów i autoprzeciwciała) oraz osobach zdrowych. Badano ich przyzębie, płytkę nazębną, ślinę oraz nalot poddziąsłowy.

- Bakterie z rodzaju Prevotella i Veillonella - Gram-ujemne beztlenowce - były w większej względnej obfitości w ślinie, a Veillonella była również w większej względnej obfitości w nalocie z języka, zarówno u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak i osób z grupy ryzyka w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną - napisali autorzy. W obu przypadkach chodzi o bakterie sprzyjające stanom zapalnym, co sugeruje możliwy związek między drobnoustrojami jamy ustnej a reumatoidalnym zapaleniem stawów.