Jak powiedział Dimas Covas, prezes instytutu należącego do władz stanu Sao Paulo, pacjent, u którego zdiagnozowano nowy typ koronawirusa, nie miał styczności z osobami zakażonymi wariantem B.1.351 z RPA, a charakterystyka stwierdzonego u niego wariantu wskazuje, że wyewoluował on z dominującego w Brazylii wariantu P.1, wykrytego po raz pierwszy w stolicy brazylijskiej Amazonii, Manaus.

Reklama

Obie odmiany cechują się większą zakaźnością i zjadliwością, przy czym szczep z RPA wykazuje większą odporność na opracowane dotąd szczepionki. Nowy brazylijski wariant został zidentyfikowany na razie tylko u jednego pacjenta, lecz trwają dalsze testy wśród osób, z którym pacjent miał kontakt.

Brazylia zmaga się obecnie z trzecią i najgorszą dotąd falą zakażeń koronawirusem, która doprowadziła służbę zdrowia na skraj zapaści. We wtorek w całym kraju zmarło 3668 osób zakażonych koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii. Według ekspertów WHO jest to wynik szerzenia się wariantu P.1, ale również karnawałowych imprez oraz "nieoptymalnych" środków walki z pandemią.