Jak poinformował w poniedziałek, 14 grudnia, Illa, resort zdrowia przewiduje, że odporność zbiorowa Hiszpanii pojawi się wraz z zaszczepieniem 70 proc. populacji tego kraju. Dodał, że powinna się ona pojawić najpóźniej do końca sierpnia.

Reklama

- Wprawdzie jesteśmy już na początku końca pandemii (…), ale jej zaniknięcie nastąpi dopiero wówczas, kiedy na świecie zaszczepiony zostanie znaczący odsetek populacji. To powinno nastąpić do 2022 roku - ocenił minister.

Choć z danych regionalnych służb medycznych Hiszpanii wynika, że w większości wspólnot autonomicznych podczas ostatniej doby zmniejszyła się liczba infekcji, ale ministerstwo zdrowia wciąż nie wyklucza nadejścia trzeciej fali Covid-19.

- Liczba zakażeń koronawirusem maleje, ale Hiszpania w porównaniu z innymi krajami UE ma znacznie wyższe prawdopodobieństwo, że pojawi się tu trzecia fala epidemii. Może do tego dojść jeszcze przed rozpoczęciem masowych szczepień - przestrzegł główny epidemiolog kraju Fernando Simon.

Według planu rządu Hiszpanii pierwsze szczepienia rozpoczną się w styczniu. Mają być prowadzone na terenie 13 tys. placówek publicznej służby zdrowia.