Odkrycia dokonał zespół prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Wcześniej naukowcy ci wykazali, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy.

Reklama

- Jako pierwsi wykazaliśmy, że lek podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2 - powiedział prof. Plemper.

Przerwanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na szeroką skalę do czasu, gdy dostępne będą masowe szczepienia, ma kluczowe znaczenie dla opanowania COVID-19 i złagodzenia katastrofalnych konsekwencji pandemii.

Ponieważ lek dostępny jest w formie doustnej, leczenie może rozpocząć się wcześnie, co potencjalnie daje potrójne korzyści: zapobiega rozwinięciu się ciężkiej fazy choroby, skraca fazę zakaźną (co łagodzi emocjonalne i społeczno-ekonomiczne skutki długotrwałej izolacji pacjentów) oraz może szybko uciszyć lokalne epidemie.

- Już wcześniej zauważyliśmy, że MK-4482/EIDD-2801 ma szerokie spektrum działania przeciwko wirusom RNA układu oddechowego i że doustne leczenie nim zakażonych zwierząt (fretek) zmniejsza ilość wydalanych cząstek wirusa o kilka rzędów wielkości, radykalnie zmniejszając przenoszenie (zakażenia - przyp. PAP) - powiedział Plemper. - Te właściwości sprawiły, że MK-4482/EIDD-2801 jest potężnym kandydatem do farmakologicznego zwalczania COVID-19.

- Uważamy, że fretki są odpowiednim modelem przenoszenia, ponieważ łatwo rozprzestrzeniają SARS-CoV-2, ale przeważnie nie rozwija się u nich ciężka postać choroby, co bardzo przypomina rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u młodych dorosłych - powiedział dr Robert Cox, stażysta z tytułem doktora w grupie prof. Plempera i współautor opracowania.

Reklama

Naukowcy zainfekowali fretki SARS-CoV-2 i rozpoczęli leczenie MK-4482/EIDD-2801, gdy zwierzęta zaczęły wydalać wirusa z nosa.

- Kiedy wspólnie trzymaliśmy te zakażone, a następnie leczone zwierzęta z nieleczonymi fretkami w tej samej klatce, żaden z kontaktów nie został zakażony - powiedział Josef Wolf, współautor badania. Dla porównania, wszystkie kontakty fretek źródłowych, które otrzymały placebo, zostały zakażone.

Jeśli dane dotyczące fretek przełożą się na wyniki u ludzi, pacjenci z COVID-19 leczeni lekiem mogą stać się niezakaźni w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

MK-4482/EIDD-2801 jest w stadium zaawansowanych badań klinicznych II/III fazy przeciwko infekcji SARS-CoV-2.