O opracowaniu kalkulatora poinformowała w rozesłanym mediom w piątek komunikacie Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Gdyni. Kalkulator stworzył związany z PPNT zespół naukowców, w tym lekarzy i epidemiologów. Przelicznik dostępny jest na stronie https://vika.life/calculator. Uwzględnia on wiek i płeć danej osoby oraz informacje dotyczące czterech podstawowych typów chorób, które – według aktualnej wiedzy - w szczególny sposób podwyższają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Są to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, nowotwory oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Reklama

"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej, niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19" – powiedział cytowany w przekazanym mediom komunikacie główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz.

Jego zdaniem największą wartością kalkulatora jest to, że "wyraźnie pokazuje on zależność" ryzyka zgonu osoby zakażonej od jej aktualnej kondycji zdrowotnej wynikającej ze stylu życia i chorób. “Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych” – powiedział z kolei cytowany w komunikacie prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski - ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej oraz przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Reklama

Malara-Świtońska przypomniała, że przy PPNT od dłuższego czasu pracuje zespół naukowców przygotowujących „nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom”. Dodała, że zespół ten na bieżąco bada m.in. publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19. Malara-Świtońska wyjaśniła też, że w skład zespołu Vika, który działa w Gdyni od 2019 r., wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy. Podkreśliła, że zespół powołało do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski współtwórca syntezatora mowy Ivona, Tomasz Noiński współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. "Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: +Milion lat zdrowia więcej w Polsce+. Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić "– poinformowała w komunikacie.