W środę u pracownika jednego z zakładów naukowych NIZP-PZH potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Nie był on jednak zaangażowany w diagnostykę COVID-19, ale z powodów bezpieczeństwa zawieszono działanie laboratorium. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne prowadzone przez instytut oraz inspekcję sanitarną.

Reklama

Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z pracownikiem objęte zostały kwarantanną. Jak przekazała pełnomocniczka to 17 osób. Pozostali pracownicy do końca tygodnia pracują zdalnie.Według procedur musi nastąpić dekontaminacja pomieszczeń. W związku z tym wszyscy pracownicy dzisiaj i jutro wykonują pracę zdalnie. Natomiast 17 osób przebywa na kwarantannie - powiedziała w czwartek Dela. Pokreśliła, że laboratorium chciałoby wznowić prace diagnostyczne jak najszybciej. Powinno zacząć działać w przyszłym tygodniu.

Jak podaje instytut, badania diagnostyczne pod kątem koronawirusa wykonują też na terenie Warszawy laboratoria: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wolskiego Szpitala Zakaźnego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego. (PAP)