World Marrow Donor Association (WMDA), światowa organizacja skupiająca rejestry dawców komórek macierzystych i krwi pępowinowej z całego świata z dumą ogłosiła, że zarejestrowano już 27 milionów potencjalnych dawców. Jak dodaje do tego Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw Transplantacji POLTRANSPLANT, które prowadzi Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, Polska może pochwalić się ponad milionem dawców (dokładnie jest ich 1.002.122 według danych z połowy kwietnia 2016 roku). Daje nam to szóste miejsce na świecie, a trzecie w Europie - po Niemczech i Wielkiej Brytanii - pod względem liczby potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych.

Reklama

Skąd ten sukces? Zgromadzenie liczby ponad miliona dawców stało się możliwe w Polsce dzięki altruizmowi naszych obywateli, młodych ludzi chętnie wpisujących się do rejestru dawców szpiku i gotowych oddać swoje komórki krwiotwórcze dla ratowania nieznanej osoby - podaje POLTRANSPLANT w komunikacie.

Od roku 2006 do 2015 ponad cztery tysiące pacjentów w całej Polsce cierpiących na nowotwory krwi bądź inne schorzenia szpiku kostnego otrzymało przeszczep komórek krwiotwórczych, w tym 2457 transplantacji odbyło się dzięki dawcom niespokrewnionym. Dlatego milion potencjalnych dawców choć jest liczbą imponującą, to wciąż niewystarczającą, aby zapewnić skuteczną terapię wszystkim potrzebującym.