Prof. Courtney Miller, autorka badania, mówi: - Szukamy możliwości selektywnej eliminacji dowodów minionych doświadczeń, powiązanych z uzależnieniem albo z wydarzeniami traumatycznymi. Nasze wspomnienia są częścią nas, ale niektóre z nich mogą sprawiać nam ból.

Reklama

W rzeczywistości ludzki mózg jest niezwykle elastyczny. Jest w stanie wiązać ze sobą szczegóły pozornie całkowicie odrębne i wywoływać skojarzenia i wspomnienia. Niektóre są piękne i poprawiają nam samopoczucie, inne nieprzyjemne i toksyczne.

Mogą być nawet niszczycielskie, kiedy dana osoba cierpi z powodu zespołu stresu pourazowego. W następstwie nieoczekiwanego i ciężkiego wydarzenia niektóre osoby doświadczają długoterminowych konsekwencji, takich jak koszmary.

Wspomnienia te mogą być również szkodliwe, gdyż mogą przypominać mózgowi o uzależnieniu i budzić niezrozumiałą ochotę na konsumpcję toksycznych produktów.

Aby przeprowadzić to doświadczenie, naukowcy uzależnili gryzonie od metamfetaminy. Następnie zmodyfikowali funkcjonowanie części mózgu, która gromadzi wspomnienia, przy pomocy molekuły - miozynyn - która blokuje ten proces.

Testy na zachowanie pozwoliły wykazać, że gryzonie nie reagowały więcej na stymulację, której celem było pobudzenie chęci na metamfetaminę. Nie miały więc już żadnego wspomnienia dawnego uzależnienia. Natomiast inne wspomnienia gryzoni nie zostały wymazane.

Prof. Miller mówi: - Nasze badanie jest zachęcające. Mamy nadzieję, że uda się dzięki niemu zwalczać uzależnienia i stres traumatyczny u ludzi.

Badanie opublikowano w "Biological Psychiatry".