• Szczepienie
  3
  Lekarz z Opoczna obalał teorię kalendarza szczepień. Za to został ukarany przez Sąd Lekarski w Łodzi zakazem wykonywania zawodu przez rok.
 • Szczepienie
  11
  Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tys. dzieci rocznie – poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Program będzie realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.
 • Próbka krwi na badanie HCV
  2
  W Łodzi rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem wirusa HCV. W ubiegłym roku przebadano ponad 1,7 tys. osób. 12 z nich skierowano na dalsze leczenie.
 • Po drugie - dbaj o siebie
  9
  Znamy ją dobrze. Swędzące i piekące utrapienie na ustach potrafi skutecznie odebrać ochotę na spotkanie z przyjaciółmi lub bliską osobą. Do tego łatwo przenosi się z jednego nosiciela na drugiego. Opryszczka wargowa. Jak jej zapobiegać i jak sobie z nią radzić?
 • Niemowlę u lekarza
  3
  Wprowadzenie szczepień przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych ma sens wtedy, gdy będzie dotyczyć całej populacji dzieci – oceniają eksperci. Ich zdaniem jest to warunek uzyskania efektów zdrowotnych oraz dużych oszczędności finansowych.
 • Kobieta myje zęby
  Na pytanie „czy umiesz myć zęby?” pewnie większość z nas odpowiedziałaby „no jasne, co w tym trudnego”? Samo szczotkowanie to jednak za mało. W tej kwestii ważne jest nie tylko to, czy myjemy zęby, ale… czy robimy to prawidłowo? Regularne i dokładne mycie zębów może bowiem uchronić nas przed próchnicą i innymi chorobami zębów i dziąseł.
 • Płuca
  2
  2
  Od 7 do 12 października będą organizowane X Dni Spirometrii. W 247 ośrodkach w całej Polsce będzie można zrobić bezpłatne badania spirometryczne. W tym roku hasło kampanii brzmi: "Oddychaj czystym powietrzem".
 • Depresja - chorobowe zaburzenie nastroju
  14
  W ponure jesienne dni często łapie nas smutek. Ale gorszy nastrój nie zawsze oznacza depresji. Ta poważna choroba wymagająca leczenia ma swoje objawy. Poznaj je.
 • Szczepionka
  6
  Ciężkie odczyny poszczepienne, czyli zagrażające życiu i wymagające hospitalizacji występują rzadko. Stanowią 0,3 proc. wszystkich zarejestrowanych w danym roku - poinformowała krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz.
 • Choroby widoczne w zębach
  12
  9
  Często nie zdajemy sobie sprawy ile różnych schorzeń może dawać objawy w obrębie jamy ustnej. Jej wrażliwa tkanka nie tylko dostarcza przyjemności z jedzenia, ale też jest narażona na dolegliwości, które mogą mieć swoje źródło w innych, nawet odległych narządach. Czy na podstawie dyskretnych wskazówek w ustach dentysta może ocenić nasz stan zdrowia? A z drugiej strony, jak zdrowie zębów wpływa na nasz organizm?
 • Rak szyi
  1
  Bezpłatne badania profilaktyczne odbędą się w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek, 16 września, Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Radomskim Centrum Onkologii. Skorzystają z nich pacjenci w wieku 40-65 lat.
 • kolonoskopia
  Specjaliści ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu wykonają u 3 tys. pacjentów bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Rak ten to drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy u obu płci w Polsce.