Każdego roku na letnie wakacje za granicę wyjeżdża ponad 10 procent Polaków. Szacuje się, że 300 tysięcy jeździ w tropiki. Turystycznie atrakcyjnym dla nas krajem pozaeuropejskim jest nadal Egipt.

Reklama

Profesor Jerzy Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że jest wiele chorób, które dotyczą polskich turystów. Są to przede wszystkim choroby przenoszone przez owady. Groźne pasożyty mogą być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych. Również zakażenie bakteriami i wirusami jest często przyczyną dolegliwości, które często trudno wykryć.

Przypadki malarii w ostatnich latach zanotowano w Grecji - europejskim kraju rejonu Morza Śródziemnego. Leiszmanioza skórna, skórno-śluzówkowa i trzewna - choroba pasożytnicza przenoszona przez muchówki występuje we Włoszech, Chorwacji, Turcji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Afryce.

- Informacji na ten temat można szukać w specjalistycznych ośrodkach - podkreśla Konrad Nowajczyk, prezes Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży. Przestrzega on przed szczepieniem według tzw. zalecanych tabel. Radzi zasięgnąć porady lekarza medycyny podróży, który ma aktualne informacje o zagrożeniach występujących w innych rejonach świata.

Reklama

Te świadczenia nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który płaci w tym przypadku tylko za leczenie a nie za profilaktykę.