• Wizyta u lekarza
  1
  Trzeba zwrócić na siebie uwagę, kobieta może nawet założyć na głowę czerwony kapelusz, pierwsza wizyta u lekarza jest dla pacjenta najważniejsza – twierdzi prof. Maria Małgorzata Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Dodaje, że do wizyty trzeba też dobrze się przygotować merytorycznie.
 • Badanie piersi
  Wiele kobiet, które zauważyły zmiany w wyglądzie swoich piersi, wyczuły zgrubienia, często z góry zakłada najgorszy scenariusz, myśląc że to nowotwór. Paradoksalnie, część z nich zamiast szybko wybrać się do specjalisty, odkłada tę wizytę – głównie w obawie przed potwierdzeniem przypuszczeń. Niestety jest to wielki błąd. Przede wszystkim dlatego, że im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większa jest szansa jego pełnego wyleczenia, a poza tym pamiętajmy – większość wykrywanych zgrubień czy guzków nie jest zmianą złośliwą.
 • Rak piersi
  1
  Polska jest jedynym krajem, w którym wzrasta śmiertelność z powodu raka piersi, Polki powinny częściej wykonywać badania profilaktyczne i jak najwcześniej zgłaszać się do lekarza – apelowali w Warszawie eksperci z okazji kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.
 • Kobieta chora na raka
  1
  Zmiany systemowe, jakie zachodzą w onkologii, oceniam jako przełomowe. Ich pełne wdrożenie i poprawa sytuacji wymagają czasu. W niedalekiej przyszłości umieralność chorych powinna się zmniejszyć – uważa dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Jan Walewski.
 • Kobieta zasłania pierś
  1
  6 października jest Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, został zdiagnozowany nowotwór.
 • Rak płuca
  Lek najnowszej generacji średnio aż o siedem miesięcy wydłuża przeżycie pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca i specyficzną mutacją; to bardzo dużo - podkreśla konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski, powołując się na wyniki najnowszego badania.
 • Rak jelita
  Negocjacje cenowe z producentem leku dla chorych na zaawansowanego raka jelita grubego zakończyły się, a obecnie trwają jeszcze rozmowy nad jego refundacją – poinformował PAP resort zdrowia. O lek stosowany w III i IV linii leczenia pacjenci i lekarze walczą od dwóch lat.
 • Komórka rakowa
  5
  Za 10 lat nowotwory mogą stać się pierwszą w naszym kraju przyczyną zgonów i już teraz musimy się do tego przygotować – apelowali eksperci z okazji przypadającego 4 października Światowego Dnia Onkologii oraz zainaugurowania kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz”.
 • Dermatolog ogląda skórę
  Kombinacje leków pozwalają najskuteczniej leczyć pacjentów z zaawansowanym czerniakiem z przerzutami, nawet do mózgu – oceniają eksperci na podstawie wyników badań prezentowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).
 • Kobieta w ciąży dotyka piersi
  3
  U kobiet w ciąży wzrasta zachorowalność na raka piersi i inne nowotwory, są to jednak wciąż rzadkie przypadki. Głównym powodem jest opóźnienie wieku rozrodczego – przekonywali w czwartek specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Pacjent z podłączaną kroplówką
  Wystawą pod hasłem "Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej" chorzy z zaawansowanym rakiem jelita grubego chcą zwrócić uwagę na brak wystarczającej refundacji leków. Terapia, o której dostępność apelują, jest możliwa w 26 krajach Europy.
 • jelito grube rentgen
  32
  Dzięki kolejnym liniom leczenia chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego mogą żyć dzisiaj średnio kilka lat – mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Alarmowali, że polscy pacjenci z tym nowotworem pilnie potrzebują dostępu do nowej terapii.