• Ból brzucha
  1
  Badania olsztyńskiego Sanepidu na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u przedszkolaków wykazały, że ponad 27 proc. przebadanych dzieci było zakażonych. Sanepid w styczniu przyszłego roku chce przebadać kolejną grupę dzieci.
 • Lekarz zagląda do gardła dziecka
  2
  Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. U dzieci często chorujących na anginę może przynieść znaczącą poprawę. Mimo to wciąż pojawiają się wątpliwości, czy będące częścią układu immunologicznego migdałki powinny być usuwane.
 • Komórki macierzyste
  1
  Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.
 • Papierosy i rodzina
  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co czwarty Polak pali papierosy. Według badań dym papierosowy jest bardziej szkodliwy dla biernego palacza. Dlaczego Polacy palą? Jakie istnieją mity związane z paleniem? Jakie są skutki palenia przy małych dzieciach?
 • Kobieta w ciąży
  3
  Dla kobiet najlepszy na ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia - mówi PAP prof. Krzysztof Łukaszuk. W "Science" ukazały się badania jego współautorstwa o wadach genetycznych, pojawiających się - zależnie od wieku - w komórkach jajowych. Wyniki te mają szansę pomóc w leczeniu niepłodności.
 • Dziecko u dentysty
  Leczenie zębów mlecznych swoich pociech dla każdego rodzica powinno być oczywiste. Tymczasem okazuje się, że dla niektórych to temat dyskusyjny – przecież mleczaki i tak wypadną, po co więc je leczyć?
 • Uczennica przy tablicy
  3
  Jakie są objawy nerwicy szkolnej? Do czego może prowadzić zlekceważenie objawów?
 • Dzieci w żłobku
  1
  Organ prowadzący żłobek ma prawo żądać od rodziców ubiegających się o przyjęcie dzieci złożenia informacji o przebytych szczepieniach. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego na uchwałę Rady Miasta Olsztyna w tej sprawie.
 • In vitro
  440 par będzie mogło skorzystać z mazowieckiego programu dofinansowania in vitro – przewidują umowy, które samorząd województwa zawiera z klinikami in vitro. W sumie władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel blisko 6,7 mln zł.
 • Dzieci jedzą w przedszkolu
  4
  Co może być przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść w przedszkolu? Powiedziała o tym psychodietetyk Małgorzata Talaga-Duma. Jak zachęcić przedszkolaka do jedzenia?
 • Dzieci ćwiczą karate
  W zdrowym ciele zdrowy duch. Ale uwaga! Nie wszystkie dyscypliny sportowe są odpowiednie dla młodych organizmów. Jakich ćwiczeń nie powinny uprawiać, a jakimi powinny zająć się dzieci?
 • Torba na porodówkę
  Ciąża to szczególny czas dla kobiety, a sam poród jest momentem bardzo dla niej stresującym. O czym powinna pamiętać ciężarna, pakując torbę na porodówkę?