Kupując ciasto w sklepie, nie masz pewności, że zostało przygotowane ze świeżych i dobrej jakości składników. Jest duże ryzyko, że dodawany do niego tłuszcz, to margaryna zawierająca konserwanty, sztuczne aromaty i olejki. Albo, że nadzienie owocowe zamiast owoców zawiera sztuczne aromaty i masę cukru, zaś jaja to masa jajowa pasteryzowana. Poza tym nawet najapetyczniejsze ciastko może swój wygląd zawdzięczać wyłącznie konserwantom, ulepszaczom i chemicznym dodatkom przedłużającą ich świeżość. W efekcie dziecko może nabawić się problemów z trawieniem i bólu brzucha.

Reklama

Przekonaliśmy cię do tego, byś sama zaczęła piec ciasta? To mamy dla ciebie jeszcze jedną podpowiedź. Jako pierwsze wybieraj wypieki stosunkowo łatwe. Pakiet przepisów na podstawowe ciasta, tj. ciasto kruche, biszkopt, babka drożdżowa, bułeczki czy beziki, znajdziesz np. w magazynie „Ciasta krok po kroku”. Nad wydaniem pracowała m.in. kulinarna blogerka Eliza Mórawska (warto śledzić internetowe blogi kulinarne, bo znajdziesz w nich wiele cennych praktycznych podpowiedzi).

Gdy już opanujesz do perfekcji pieczenie ciast podstawowych, będą one stanowiły bazę dla zdrowych dodatków – masy ze swojskiego twarogu, domowego dżemu albo świeżych owoców.

Jeśli dziecko nie ma nadwagi i innych zdrowotnych przeciwwskazań do jedzenie słodkości, raczej nie ma powodu, by ich mu zabraniać. Przecież kawałek domowego biszkopta może być pożywnym i sycącym drugim śniadaniem, zwłaszcza gdy towarzyszy mu maślanka lub sałatka owocowa.

Reklama

Na zachętę podpowiadamy przepis na biszkopt (z magazynu „Ciasta krok po kroku”):

dziennik.pl

Składniki: 5 jaj, 150 g cukru, 150 g mąki pszennej, 30 g mąki ziemniaczanej

Rozgrzej piekarnik do 170 st. C i posmaruj masłem tortownicę o średnicy 26 cm oraz wyłóż ją papierem do pieczenia. Utrzyj jajka z cukrem, aż do uzyskania gładkiej białej masy. Obie mąki przesiej do miski z masą jajeczną, a następnie delikatnie i dokładnie wymieszaj szpatułką lub łyżką. Nie miksuj. Mieszaj tak dług, by w cieście nie było żadnych grudek mąki. Przełóż masę biszkoptową do tortownicy i wstaw do piekarnika. Piecz około 40-50 minut. Upieczony biszkopt zostaw na 15 minut w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Wyjmij biszkopt z piekarnika. Pozostaw w tortownicy i ostudź w temperaturze pokojowej. Smacznego!