Badanie przeprowadzone w największych portugalskich miastach dowiodło, że już prawie co piąte dziecko w wieku od 4 do 7 lat pije kawę raz w tygodniu. Zdaniem ekspertów z wydziału żywienia na Uniwersytecie w Porto, dopuszczanie dzieci do używek takich jak kawa, czy herbata jest nasilającym się zjawiskiem, które wynika z lekkomyślności rodziców.

W poprzedniej dekadzie tego typu tendencje żywieniowe należały do rzadkości. Dziś niestety stają się one coraz powszechniejsze, a statystyki coraz bardziej zatrważające - stwierdziła Ana Santos, ekspertka ds. żywienia z Uniwersytetu w Porto.

Według pedagogów i dietetyków, w ostatnich latach nastąpił również drastyczny wzrost spożycia wśród najmłodszych innych niezdrowych produktów dla dzieci, takich jak czarna i zielona herbata oraz gazowane napoje chłodzące.

Badanie dowiodło, że aż 72 proc. portugalskich dzieci w wieku od 4 do 7 lat sięga po zimny napój gazowany ponad 3 razy w tygodniu. Jeszcze gorzej studium wypadło w przypadku słodyczy, którymi przejada się 92 proc. portugalskich maluchów.

Czas bić na alarm i ostrzegać rodziców przed groźnymi dla zdrowia przyzwyczajeniami ich pociech. Muszą oni radykalnie zmienić nawyki żywieniowe swoich dzieci. Im szybciej, tym lepiej - dodała Ana Santos.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>