Jak wynika z badań, kawę pija na co dzień ponad 75% Polaków. Sięgamy po nią zarówno by pobudzić umysł do działania, jak i po to by umilić sobie popołudniowy odpoczynek czy spotkania ze znajomymi. I choć często wybieramy się w tym celu do kawiarni, wciąż najchętniej przygotowujemy kawę samodzielnie w domowym zaciszu. W związku z tym należy pamiętać, że prawidłowy sposób przyrządzania ma kluczowe znaczenie dla bogatego smaku i aromatu napoju. Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku wariantów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając kompozycję do konkretnego sposobu parzenia. Przedstawiamy kilka porad, dotyczących najpopularniejszych rodzajów mieszanek.
Kawa w ziarnach

Reklama

Sekret aromatu kawy ziarnistej tkwi w sposobie jej palenia. Podczas tego procesu ziarna tracą wagę, zwiększając jednocześnie swą objętość. Im dłuższy czas jego trwania, tym bardziej intensywny staje się smak. To od sposobu obróbki zależy końcowy aromat napoju, dlatego przy zakupach warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Kawa jasno palona ma kolor cynamonu, a jej smak jest delikatny i ma wyczuwalną kwaskowatą nutę. Średnie palenie jest najpopularniejszym ze sposobów - pozwala wydobyć orzechowy aromat, który doskonale komponuje się z mlekiem. Kawa mocno palona traci natomiast kwaskowaty posmak, a zyskuje czekoladową, lekko słodkawą nutę. Z uwagi na różnorodność dostępnych kompozycji, o wyborze najlepszej mieszanki decydują więc nasze indywidualne upodobania. - Dla osób, które cenią sobie przede wszystkim właściwości pobudzające, najlepszą propozycją będzie mieszanka z przeważającą zawartością Robusty, która sprawia, że kawa jest wyrazista i orzeźwia zmysły - podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Miłośnikom prawdziwego włoskiego espresso polecana jest natomiast Arabica, dzięki której parzona kawa będzie wyróżniać się zarówno doskonałą konsystencję, jak i wspaniałym aromatem - dodaje ekspert.

Kawa mielona

O popularności kawy w wersji mielonej decyduje zarówno wygoda parzenia, jak i dostępność wielu metod jej przygotowywania. Kupując mieszankę w postaci gotowych, zmielonych ziaren, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej grubość mielenia, ponieważ to ona ma największe znaczenie przy doborze sposobu przyrządzania. Tego typu informacje znajdziemy na opakowaniu produktu. - Grubo mielona kawa sprawdzi się w przypadku ekspresów przelewowych – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. - Mieszanka o średniej grubości, najlepiej nadaje się do urządzeń ciśnieniowych z kolbą. Drobno mielona ma zastosowanie w przypadku klasycznej kafetiery. Ziarna w postaci gładkiego pyłu można natomiast wykorzystywać do naparu parzonego po turecku – dodaje ekspert. Ważną kwestią, jest również przechowywanie tego typu kawy. Zmielona mieszanka szybciej traci cenny aromat, dlatego zaleca się trzymać ją w fabrycznym opakowaniu zamkniętym klipsem. Tak zabezpieczone, wkładamy do szczelnej puszki lub do słoika, pozostawiając ją w zacienionym miejscu z dala od kuchenki czy zlewozmywaka. Warto bowiem pamiętać, że niepożądany wpływ na kawę ma działanie zarówno wysokiej i niskiej temperatury, jak i promieni słonecznych czy wilgoci.

Reklama

Kawa w kapsułkach

Gotowe porcje kawy to idealne połączenie jakości i wygody, polecane osobom, które cenią sobie doskonały smak i aromat, przy minimalnym czasie poświęconym na przygotowanie. Odpowiednie ciśnienie parzenia w ekspresie kapsułkowym sprawi, że w filiżance utworzy się charakterystyczna dla włoskiego espresso crema, a w efekcie - otrzymamy napój, którego podania nie powstydziłaby się żadna z włoskich kawiarni. O czym należy pamiętać, kupując kawę, przeznaczoną do tego typu urządzenia? Przede wszystkim warto zweryfikować czy kapsułki pakowane są indywidualne, co pozwoli na długo zachować ich świeżość i bogate walory zapachowe. Ważne także, by zwrócić uwagę czy producent oferuje szeroki wybór mieszanek tak, by móc cieszyć się różnorodnością smaków. Co istotne, koszt kapsułek w przeliczeniu na ilość uzyskanej kawy, nie przewyższa tradycyjnych kompozycji ziarnistych i mielonych.