Otyłość to nadmierne, patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm - każdego roku przybywa osób otyłych, także dzieci i młodzieży. Według raportu WHO, w 2015 roku aż 2,3 miliarda ludzi na świecie ma nadwagę, a 700 milionów jest otyłych. 

Z danych polskiego Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że nadwagę lub otyłość ma już 49 procent kobiet i 64 procent mężczyzn w naszym kraju. Instytut ostrzega przed falą otyłości wśród polskich uczniów. Obecnie co piąte dziecko w naszym kraju ma nadwagę lub jest otyłe. Grupą najbardziej otyłych dzieci są chłopcy, najczęściej jedynacy. 

Nieleczona otyłość prowadzi do licznych schorzeń, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Dodatkowo często wywołuje gorsze samopoczucie i obniżą naszą samoocenę. Sprawia, że jakość życia staje się mniej komfortowa.

Dla precyzyjnego określania stopnia zaawansowania otyłości wykorzystuje się wskaźnik masy ciała BMI, od angielskiego zwrotu "body mass index". Aby najprościej go obliczyć, należy wagę (w kilogramach) podzielić przez kwadrat wzrostu podany w metrach. Np. 75kg /1,8m x 1,8m= 23.1

Gdy nasz BMI przekroczy próg 25. jednostek - zaczyna się nadwaga, gdy wskaźnik sięgnie ponad 30 - to sygnał otyłości.
Badania wykazują, że obniżenie wagi ciała już o kilka kilogramów może zapobiec wystąpieniu wielu chorób cywilizacyjnych, znacznie poprawić stan zdrowia oraz podnieść jakość życia.

Otyłość, choć jest znana od wieków, została wpisana na listę chorób Światowej Organizacji Zdrowia dopiero w 1996 roku.
Powody otyłości mogą być różne między innymi, są to niektóre choroby, jak niedoczynność tarczycy, albo zażywanie leków hormonalnych czy antydepresantów. Pewną rolę pełnią uwarunkowania psychologiczne, w wypadku uzależnienia od jedzenia, tak, jak od papierosów, albo genetyczne - dziedziczenie wadliwych genów odpowiadających za przemianę materii w organizmie.

Jednak głównym powodem gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej jest przyjmowanie większych porcji pokarmów, od tych, których potrzebuje organizm do normalnego działania. Takie zachowanie wynika z odczuwania zwiększonego łaknienia. Przytyć jest łatwo, a każdy następny kilogram pojawia się po spożyciu 6-7 tysięcy dodatkowych kalorii. 

Tkanka tłuszczowa może też odgrywać korzystną rolę, jako organ wydzielający hormony i na przykład, chroniący stawy biodrowe przed złamaniem w razie upadku, zwłaszcza po 70. roku życia. Lekarze przestrzegają również przed odchudzaniem, jeśli ktoś cierpi już na chorobę serca. Takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, aby redukować nadwagę, gdy jesteśmy jeszcze zdrowi. Czyli - zapobiegać.