• Badanie
  4
  Wady wymowy u dzieci zdarzają się bardzo często. Wiele z nich poprawnej wymowy może nauczyć się z pomocą logopedy, jednak spora część potrzebuje prostego zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego, by mówić wyraźnie.
 • Przeziębienie
  1
  Za oknem plucha, szaruga, a liście już dawno spadły z drzew. Letnie spacery po parku zamieniliśmy na siedzenie w fotelu pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Wydaje się więc, że na dobrych kilka miesięcy możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą… ukąszenie przez kleszcza. Jednak czy na pewno? Niekoniecznie – jeśli kiedykolwiek ukąsił nas kleszcz, nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nawet po kilku latach. Kleszcze są bowiem nosicielami boreliozy, czyli choroby która potrafi działać w ukryciu, nie dając widocznych objawów od razu. Osłabienie czy bóle głowy lub stawów to nie zawsze przeziębienie – może to być właśnie znak niewykrytej przez lata boreliozy.
 • Kobieta chora na nowotwór
  Narodowa Strategia Onkologiczna to kompleksowy dokument, którego w Polsce brakowało - powiedział prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zespołu pracującego nad strategią. Pokazuje m.in., w jaki sposób zapobiegać nowotworom, jak nowocześnie leczyć i jak upowszechnić dostępność do badań.
 • Otyłe dziecko bada się stetoskopem
  2
  Liczba osób z nadwagą i otyłością w Polsce systematycznie rośnie. Dla społeczeństwa to temat na tyle krepujący i wstydliwy, że często nie potrafimy go poruszać. Stąd pomysł na zainaugurowaną w czwartek kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, która ma zwiększyć świadomość tej choroby.
 • Tabletka musująca
  Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał w czwartek decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju piętnastu serii tabletek musujących Riflux, 150 mg, hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
 • Szczepienie dziewczynki na wirus brodawczaka ludzkiego HPV
  1
  W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy i nowotwory głowy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 • Probówki z krwią
  Regularne wykonywanie morfologii krwi obwodowej pozwala na wczesnym etapie wykryć wiele groźnych schorzeń hematologicznych, na przykład białaczkę, zanim pojawią się pierwsze poważne ich objawy – przekonują eksperci z okazji kolejnej odsłony ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi". "Niektóre rodzaje białaczek można wykryć właśnie na podstawie tego badania krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego" – tłumaczy rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
 • leki
  11
  3
  Metformina, stosowana powszechnie przy leczeniu cukrzycy, może być zanieczyszczona rakotwórczą substancją. Zarazem jednak Ministerstwo Zdrowia zaleca, by brać ją nadal, gdyż korzyści z zażywania przewyższają ryzyko.
 • Dziecko śpi
  Małe dzieci potrzebują najwięcej snu. Dlaczego jest on taż ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka?
 • Zastrzyk
  2
  W Indiach pojawił się pomysł na zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. Na czym ma polegać?
 • Tabletki
  Metformina jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwcukrzycowym. Mamy duże do niego zaufanie. Na razie nie ma potrzeby wszczynania alarmu, że pacjenci już powinni pójść do lekarza, żeby zmienić lek – powiedziała PAP dr Beata Mrozikiewicz-Rakowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Dziewczynka bada poziom cukru
  Przełomowa terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone. Nową metodę leczenia, określaną jako TREG, opracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Małgorzata Kożuchowska

  Małgorzata Kożuchowska zdradziła, że od lat zmaga się z chorobą: Przed diagnozą byłam wiecznie osłabiona

 • Małgorzata Rozenek

  Rozenek w ogniu krytyki za reklamowanie słodyczy: Malo Pani hajsu, żeby tak się ośmieszać?

 • Nakładanie miodu na usta

  Panaceum na wiele dolegliwości, ale nie dla wszystkich. Kto i kiedy powinien uważać na miód?

Zobacz więcej