Wady wymowy u dzieci zdarzają się bardzo często. Wiele z nich poprawnej wymowy może nauczyć się z pomocą logopedy, jednak spora część potrzebuje prostego zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego, by mówić wyraźnie.
Za oknem plucha, szaruga, a liście już dawno spadły z drzew. Letnie spacery po parku zamieniliśmy na siedzenie w fotelu pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Wydaje się więc, że na dobrych kilka miesięcy możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą… ukąszenie przez kleszcza. Jednak czy na pewno? Niekoniecznie – jeśli kiedykolwiek ukąsił nas kleszcz, nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nawet po kilku latach. Kleszcze są bowiem nosicielami boreliozy, czyli choroby która potrafi działać w ukryciu, nie dając widocznych objawów od razu. Osłabienie czy bóle głowy lub stawów to nie zawsze przeziębienie – może to być właśnie znak niewykrytej przez lata boreliozy.
Narodowa Strategia Onkologiczna to kompleksowy dokument, którego w Polsce brakowało - powiedział prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący zespołu pracującego nad strategią. Pokazuje m.in., w jaki sposób zapobiegać nowotworom, jak nowocześnie leczyć i jak upowszechnić dostępność do badań.
Liczba osób z nadwagą i otyłością w Polsce systematycznie rośnie. Dla społeczeństwa to temat na tyle krepujący i wstydliwy, że często nie potrafimy go poruszać. Stąd pomysł na zainaugurowaną w czwartek kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, która ma zwiększyć świadomość tej choroby.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał w czwartek decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju piętnastu serii tabletek musujących Riflux, 150 mg, hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy i nowotwory głowy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Regularne wykonywanie morfologii krwi obwodowej pozwala na wczesnym etapie wykryć wiele groźnych schorzeń hematologicznych, na przykład białaczkę, zanim pojawią się pierwsze poważne ich objawy – przekonują eksperci z okazji kolejnej odsłony ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi". "Niektóre rodzaje białaczek można wykryć właśnie na podstawie tego badania krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego" – tłumaczy rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Metformina, stosowana powszechnie przy leczeniu cukrzycy, może być zanieczyszczona rakotwórczą substancją. Zarazem jednak Ministerstwo Zdrowia zaleca, by brać ją nadal, gdyż korzyści z zażywania przewyższają ryzyko.
Metformina jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwcukrzycowym. Mamy duże do niego zaufanie. Na razie nie ma potrzeby wszczynania alarmu, że pacjenci już powinni pójść do lekarza, żeby zmienić lek – powiedziała PAP dr Beata Mrozikiewicz-Rakowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przełomowa terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone. Nową metodę leczenia, określaną jako TREG, opracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.