W jaki sposób ćwiczyć jogę twarzy, by zapewnić najlepsze rezultaty, wyjaśnia Malwina Zasada, kosmetolog, trener krajowy i ekspert francuskiej marki Institut Esthederm.

Młody wygląd przez długie lata to wypadkowa wielu czynników: w dużej mierze genów, ale przede wszystkim stylu życia i sposobów pielęgnacji skóry. Mogą one skutecznie opóźnić pojawienie się widocznych zmarszczek i utratę jędrności, odpowiedzialną za opadanie owalu twarzy. Spośród wielu możliwości przeciwdziałania tym procesom największą popularnością cieszą się zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. Tymczasem istnieje prosty i skuteczny sposób na naturalne zachowanie młodego wyglądu – joga twarzy.

Reklama

Mięśnie, o których zapominamy

– Na hasło „gimnastyka” automatycznie myślimy o sposobach na zachowanie zgrabnej sylwetki, zapominając zwykle, że możemy również ćwiczyć twarz. Tymczasem mamy aż 54 mięśnie mimiczne, które każdego dnia ciężko pracują, napinając skórę, m.in., okolic oczu, czoła, obszaru między brwiami oraz na wysokości nosa i ust, powodując przy tym trwałe zmiany w naszej skórze – wyjaśnia ekspert. – Mimika ekspresyjna twarzy powoduje powstawanie zmarszczek, w procesie zwanym miostarzeniem. Dodatkowo zmiany zachodzą także w związku ze starzeniem chronologicznym, czyli utratą napięcia, konturu i owalu twarzy oraz zwiotczeniem skóry. Starzenie hormonalne wzmacnia szereg tych zmian, doprowadzając jednocześnie do utraty gęstości i zwiększonej suchości skóry twarzy oraz zaniku siatki adipocytów, co bezpośrednio przekłada się na zmianę rysów twarzy.

Reklama

Joga twarzy – ćwiczenia przedłużające młodość

Regularnie wykonywana gimnastyka mięśni twarzy może zapewnić starzejącej się skórze naturalny „lifting”, sprawdzi się też jako zabieg prewencyjny. Jak to możliwe? Stymulacja mięśni odpowiedzialnych za zwiotczenie skóry, praca na tkankach skóry i pobudzenie mikrokrążenia są w stanie kompleksowo oddziaływać na tkankę łączną, naczynia krwionośne i mięśnie, które odpowiadają za utrzymanie rysów. Gimnastyka twarzy pomaga zatem uelastycznić skórę, poprawić kontur i owal twarzy, stymulując naturalne mechanizmy pracy mięśni. – Jogę twarzy można wykonywać samodzielnie w domu. W celu obniżenia stopnia napięcia mięśni należy wykonywać ruchy ostukujące i oklepujące, z kolei ugniatanie połączone z rolowaniem będzie miało działanie zwiększające sprężystość skóry. Ruchy należy powtarzać od 3 do 6 razy na wybranych partiach twarzy. Masaż warto wykonać po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, po aplikacji kremu liftingującego np. Lift&Repair Absolute Smothing Cream – mówi Malwina Zasada.

O czym trzeba pamiętać?

Reklama

Skuteczność jogi twarzy zależy od stopnia regularności, z jaką wykonywane są ćwiczenia. Warto robić to codziennie – wystarczy 5 minut, by wzmocnić oddziaływanie produktów pielęgnacyjnych.

– Po przećwiczeniu mięśni twarzy warto nałożyć na skórę kosmetyki uzupełniające i wzmacniające pielęgnację np. produkty profesjonalne opracowane przez francuską markę kosmetyków Institut Esthederm z linii Lift&Repair, które oparte są na składnikach o działaniu odżywczym i naprawczym oraz przyspieszającym proces odnowy komórkowej – mówi ekspert.