Według badań opinii społecznej, co roku prawie połowa Polaków robi noworoczne postanowienia. Większość chce schudnąć, rzucić palenie lub zacząć uprawiać sport. Decydując się na aktywność fizyczną najczęściej wybieramy bieganie, jazdę na rowerze lub ćwiczenia siłowe. Chociaż aktywny tryb życia stał się bardzo popularny, to jednak wciąż zdarza się nam zapominać o odpowiednim przygotowaniu do treningu.

Reklama

Motywacja to nie wszystko

Rozpoczynając jakąkolwiek przygodę ze sportem należy zadać sobie pytanie, czy jest to sport dla nas. Niektóre dyscypliny wymagają wyjątkowej sprawności, dlatego przed rozpoczęciem treningów powinniśmy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, sprawdzające stan naszego zdrowia. – Osoby uprawiające sport regularnie są do tego przystosowane, natomiast ktoś, kto większość życia spędza za biurkiem, kierownicą lub siedząc na kanapie, powinien zwrócić większą uwagę na odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń – mówi dr n. med. Monika Kaczmarek-Maciejewska, fizjoterapeutka z poznańskiego szpitala MedPolonia. – Oprócz profilaktycznych badań laboratoryjnych, przed pójściem na siłownię czy przed pierwszym biegiem, dobrze jest udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który kompleksowo oceni naszą wydolności i ewentualne dysfunkcje. Tego rodzaju badania pozwolą nam sprawdzić, jaki sport będzie dla nas najlepszy i najbezpieczniejszy – dodaje Monika Kaczmarek-Maciejewska.

Mimo wszystko urazy zdarzają się każdemu. Brak odpowiedniej rozgrzewki może spowodować, że zwyczajny trucht, podniesienie ciężaru czy jazda na rowerze mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. – Aby temu zapobiec najważniejszym elementem jest odpowiedni stretching mięśni, który przygotuje układ ruchu, ścięgna oraz więzadła i ograniczy ewentualne kontuzje – mówi dr n. med. Monika Kaczmarek-Maciejewska z MedPolonii. – Pamiętajmy o rozgrzewce oraz wybierzmy odpowiedni stopień intensywności treningu. Nie zaczynajmy od najdłuższych dystansów czy najcięższych ciężarów, ale stopniowo podnośmy sobie poprzeczkę, wówczas mięśnie i więzadła nie będą narażone na urazy – dodaje.

Reklama

Piorunem pokonasz urazy

Dzisiejszy tryb życia sprawia, że albo nie mamy czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną, albo idziemy na trening i chcemy skrócić go do minimum. Wtedy najczęściej rezygnujemy z odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem lub rozciągania tuż po wysiłku. – Wielu pacjentów zgłasza się do nas z urazami stawu barkowego, łokciowego, skręceniami stawów skokowych, uszkodzeniami więzadeł krzyżowych, a także naciągniętymi i zerwanymi mięśniami – mówi dr n. med. Monika Kaczmarek-Maciejewska, fizjoterapeutka. – Niestety bardzo często kontuzje te spowodowane są nieodpowiednim przygotowaniem do treningu – dodaje. Ulgę może przynieść zimny okład, który będzie działał przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeżeli jednak ból czy obrzęk nie ustąpi, wówczas niezbędna jest wizyta konsultacyjna u lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem. Zwykle zaleca się zabiegi z dziedziny fizjo- i fizykoterapii. – Korzystne efekty w walce z kontuzjami i przeciążeniem w obrębie tkanek miękkich przynosi nowoczesna terapia fali uderzeniowej, która eliminuje ból i przywraca pełną mobilność – mówi dr n. med. Monika Kaczmarek-Maciejewska z MedPolonii. Zabieg wykonywany jest za pomocą akustycznej fali mechanicznej, przyspieszającej procesy lecznicze dzięki stymulacji metabolizmu, pobudzeniu cyrkulacji krwi, pobudzeniu produkcji kolagenu oraz zmniejszeniu napięcia tkanek. – Ten krótki zabieg polecany jest szczególnie osobom skarżącym się na zapalenia ścięgien, jak łokieć tenisisty, golfisty, a także na zapalenia kaletek, czyli stawu barkowego, biodrowego powięzi czy ostróg piętowych – wyjaśnia.