Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna nazywana jest również spiralą. Ma ona postać niewielkiego „drucika”, kształtem przypomina literkę T. Jej elementy wykonane są z plastiku, miedzi bądź srebra. Znane są 2 odmiany wkładek: hormonalna (wydzielająca progesteron) oraz spirala wydzielająca miedź.

Reklama

Spirala hormonalna ma za zadanie zmniejszyć ruchliwość plemników. Przez to nie mogą one dotrzeć do jajowodu, aby zapłodnić komórkę jajową. Ponadto progesteron, który jest uwalniany z pojemniczków znajdujących się przy spirali, działa na błonę śluzową macicy. Sprawia, że śluz gęstnieje, co również hamuje aktywność plemników.

Spirala z dodatkiem miedzi obniża ruchliwość plemników, a także przyspiesza ruch komórki jajowej. W efekcie zapłodnienie jest prawie niemożliwe (więcej informacji na temat wkładki domacicznej można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/spirale-antykoncepcyjne).

Reklama

Spirala zakładana jest podczas miesiączki przez ginekologa (podczas menstruacji macica jest większa, co ułatwia wprowadzenie spirali). Wcześniej lekarz musi obejrzeć pacjentkę oraz wykonać badanie cytologiczne. Samo założenie trwa krótko, bo tylko około 15 minut.

Jeśli wkładka zostanie źle założona, może powodować dolegliwości bólowe. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż przez 24 godziny, należy udać się do ginekologa.

Spirala jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Stosowanie jej wiąże się z niewielkim ryzykiem ciąży (1-2 proc.). W efektywności ustępują jedynie tabletkom antykoncepcyjnym. W ciągu pierwszego miesiąca od założenia spirali jej skuteczność jest jednak obniżona. Wkładka domaciczna działa przez okres od 2 do 6 lat (niektóre statystyki podają, że może być skuteczna nawet 12 lat).

Reklama

Zakładać czy nie?

Niewątpliwą zaletą wkładki jest to, że zakłada się ją raz na kilka lat. Jest skuteczna. Po zdjęciu nie powoduje problemów z zajściem w ciążę.

Spirala ma również swoje wady. Istnieje ryzyko wypadnięcia wkładki z dróg rodnych, szczególnie w trakcie menstruacji. Przez nieprawidłowe założenie może się obniżyć jej skuteczność. Zdarza się, że na skutek założenia spirali krwawienie miesiączkowe staje się obfitsze, a bóle menstruacyjne są bardziej uciążliwe (sprawdź, jakie ćwiczenia pomagają na przykre dolegliwości menstruacyjne: https://portal.abczdrowie.pl/ulzyj-sobie-o-cwiczeniach-lagodzacych-bole-menstruacyjne). Ponadto wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kto może stosować wkładkę?

Czy każda kobieta może stosować wkładkę domaciczną? Nie, na tę metodę mogą zdecydować się panie, które mają już za sobą poród. Po założeniu spiralki następuje lekki stan zapalny macicy. Ponadto umieszczenie wkładki wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szyjki macicy, co może przyczynić się do komplikacji podczas ewentualnej ciąży.

Niewskazane jest, by wkładkę stosowały kobiety z ostrymi stanami zapalnymi narządów rodnych. Z tej metody powinny zrezygnować panie cierpiące na cukrzycę, AIDS, chorobę zastawek serca, zapalenie wsierdzia. Wkładka nie może być założona kobietom, u których zdiagnozowano mięśniaka, paniom ze zdeformowaną szyjką macicy po porodzie oraz tym, które miały ciążę pozamaciczną.

Dlatego, zanim zdecydujmy się na założenie wkładki, dopytajmy wcześniej swojego ginekologa o możliwe komplikacje. Podczas rozmowy ze specjalistą dowiemy się, czy wkładka nam posłuży, czy wręcz przeciwnie – przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia.