Czym jest pigułka „po”?

Pigułka „dzień po” to popularna nazwa antykoncepcji awaryjnej (więcej informacji na temat antykoncepcji awaryjnej można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-postkoitalna) . Może być również określana jako antykoncepcja postkoitalna, kryzysowa, doraźna, ratunkowa. Stosowana jest po stosunku, by zapobiec ewentualnej ciąży. Tabletka ma opóźnić owulację bądź jej zapobiec. Zawiera ona substancje czynne, które działają jak przeciwieństwo progesteronu. Uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Reklama

Tabletka powinna być zastosowana nie później niż po 5 dniach od stosunku. Nie może być jednak przyjmowana zbyt często, niedopuszczalne jest stosowanie jej jako stałej metody antykoncepcyjnej.

Pomimo że pigułka „po” jest już dostępna bez recepty, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Podczas wizyty należy poinformować specjalistę o przyjmowanych lekach (nawet tych bez recepty) oraz chorobach, na które cierpimy. Lekarz dzięki temu będzie mógł ocenić, czy stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia tabletki.

Reklama

Pigułka „dzień po” jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym (dowiedz się więcej o tabletce „dzień po”, zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po). Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej w przeciągu 24 godzin wynosi około 3 proc. Skuteczność tabletki może jednak spaść w przypadku zażywania innych leków antykoncepcyjnych, preparatów zwiększających aktywność enzymów wątrobowych, a także leków, które zmniejszają kwaśność soków żołądkowych. Im więcej czasu upłynie od stosunku, tym szanse na zajście w ciążę zwiększają się.

Skutki uboczne

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej może wywołać pewne skutki uboczne. Po przyjęciu tabletki mogą pojawić się bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, wymioty, bóle pleców, mdłości, niestrawność oraz zmęczenie. Czasem występują zaburzenia widzenia, wysypka, trądzik, uderzenia gorąca, zaparcia, biegunka, bóle mięśniowo-szkieletowe. Oprócz tego mogą wystąpić zaburzenia menstruacji, krwawienie międzymiesiączkowe, świąd oraz bóle narządów płciowych, ból piersi, częste oddawanie moczu, obniżenie libido. To nie wszystko. Zdarza się, że kobieta, która zażyła pigułkę „po”, doświadcza zaburzeń nastroju, objawów lękowych, bezsenności, depresji, drażliwości, zaburzeń apetytu.

Kto może stosować tabletkę „dzień po”?

Reklama

Obecnie tabletkę „dzień po” można zakupić bez recepty, jednak nie zostanie ona sprzedana osobom poniżej 15. roku życia.

Pigułka nie może być przyjmowana przez kobiety w ciąży oraz te, które jedynie podejrzewają, że mogą być w stanie błogosławionym. Dużą ostrożność powinny zachować karmiące mamy. Po zastosowaniu tabletki „dzień po” niewskazane jest karmienie piersią przez minimum 36 godzin. Tabletka może być wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet cierpiących na astmę oskrzelową, choroby nerek, zaburzenia wątroby, zespół wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedobór laktozy Lappa.

Stosowane tabletki „dzień po” wzbudza obecnie wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że jest to działanie przeciw życiu. Inni obawiają się, że pigułka jest zbyt niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego przed zażyciem należy zawsze skontaktować się z lekarzem.