Tatuaż ma wiele twarzy

Polacy najczęściej tatuują plecy i ręce, a najpopularniejszymi wzorami są napisy oraz motywy zwierzęce i roślinne. Popularnością cieszą się także symbole związane z religią, portrety oraz obrazy. Co jednak gdy ozdoba, która miała być na całe życie, przestaje cieszyć lub staje się problematyczna? Na usunięcie tatuażu decydują się nie tylko posiadacze brzydkich i zrobionych naprędce tatuaży, ale też te osoby, którym tatuaż już się znudził, przestał się podobać lub pasować do stylu ubierania i zachowania. – Osoby decydujące się na tatuaż zwodzi okazja i moda na konkretny wzór. Drugich uwodzą natomiast wytatuowane symbole na ciele innych osób bądź chęć upamiętnienia sytuacji lub imienia partnera, partnerki. Problem w tym, że po latach wiele z nich rozważa usunięcie tatuażu ponieważ nie są zadowoleni z efektu, albo okazuje się, że partnerów nic już ze sobą nie łączy oraz, że np. ozdoba jest nieadekwatna do ich sposobu bycia czy zawodu. Na szczęście istnieją metody usunięcia takiej ozdoby – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Reklama

Jak pozbyć się tatuażu?

W dobie nowoczesnych technologii warto zwrócić uwagę na bezpieczniejsze rozwiązania mające na celu usunięcie tatuażu. Główną rolę odgrywają w nich lasery, które są o wiele mniej inwazyjne niż pozbycie się ozdoby poprzez wycięcie kawałka skóry. – Zabieg laserowy w porównaniu do innych jest bezpieczny i w pełni kontrolowany. Odbywa się bez znieczulenia i przede wszystkim nie zagraża zdrowiu pacjenta. Co więcej jest najskuteczniejszy. Długość fali lasera musi być jednak odpowiednio dobrana do koloru tatuażu. Liczba zabiegów zależna jest od wielkości tatuażu i głębokości, na jakiej znajduje się barwnik. Dotychczas najpopularniejsze były lasery typu Q-switch generujące impulsy o dużej mocy (200 MW) i czasie trwania kilkananosekund. Obecnie najnowsza generacja to lasery pikosekundowe o energii 10-krotnie większej i czasie trwania 1000-krotnie mniejszym. Jedyny tego typu laser na świecie emitujący fale o dwóch różnych długościach to PicoWay firmy Syneron-Candela – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol.

Reklama

Zabieg

Zabieg laserowy polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik w skórze, a następnie rozbiciu barwnika na bardzo małe cząsteczki. Kolorowa substancja zawarta w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd jest wydalana poprzez układ limfatyczny.

Pamiętajmy, aby po kuracji często nawilżać skórę i nie narażać jej na skrajne czynniki atmosferyczne, jak silny mróz czy promieniowanie słoneczne. Przed wyborem odpowiedniego salonu kosmetycznego, upewnijmy się, że jest profesjonalny, tzn. jego pracownicy przestrzegają wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa, a sam gabinet posiada warunki i rekomendację do przeprowadzania tego typu zabiegów.

* Dane pochodzą z opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez Grupę IQS. Według nich np. tatuaż ma co dziesiąty Polak (71% z nich uważa, że decyzję podjęła zbyt pochopnie, 12% rozważa jego usunięcie), a co trzeci chciałby go mieć. Ponadto 1/3 badanych zadeklarowała, że zrobiła tatuaż spontanicznie.