Sprzęt jest przypinany systemem pasków. Pozwala poszkodowanemu wstać a specjalny program steruje jego nogi. Skuteczność egzoszkieletu bada się teraz między innymi w Centrum Rehabilitacji „Tukan” w Łabowej koło Nowego Sącza. Korzysta z niego 77 -letnia Zofia Noga, która jest po udarze mózgu i ma niedowład lewej części ciała. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówi, że jest bardzo zadowolona. Mogła wreszcie wstać z wózka inwalidzkiego.

Reklama

Rehabilitant Adrian Michalik dodaje, że egzoszkielet umożliwia naturalne poruszanie się pacjenta. Jak tłumaczy sprzęt służy przede wszystkim do ponownej nauki chodzenia ale jest też przydatny dla pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym bo pomaga zachować siłę mięśni i ruchomość w stawach. Ordynator Stacjonarnego Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej lekarz Mirosław Rodak jest przekonany, że sprzęt mógłby poprawić skuteczność leczenia i pomóc szybciej wrócić choremu do sprawności ruchowej.

Egzoszkielet jest testowany w różnych placówkach od marca. Realizatorem projektu, który pozwala go przetestować w wielu miastach w Polsce jest gliwicka firma Technomex. Nie wiadomo, kiedy trafi na stałe do ośrodków rehabilitacyjnych. Główną barierą są koszty. Jego cena to około 150 tysięcy dolarów.