Nopal to gatunek pustynnego kaktusa o jadalnych owocach, z rodziny Opuntia Ficus Indica. Proszek uzyskuje się w wyniku suszenia próżniowego łodyg, tak aby roślina zachowała swoje dobroczynne właściwości. Nopal jest bogatym źródłem witamin (A, C, B1, B2, B3), bioflawnoidów, minerałów (takich jak wapń, potas, magnez, krzem, sód, żelazo) i błonnika. Zawiera w sobie aż 17 z 22 znanych aminokwasów, dzięki czemu może być stosowany także jako suplement w diecie wegetariańskiej.

Reklama

Preparat ma działanie absorbujące tłuszcz, a także profilaktyczne w chorobach układu krążenia i cukrzycy typu II. Proszek z nopalu cechuje wysokie stężenie pektyn i śluzu roślinnego. Po spożyciu przekształca się on w żel, który nie pozwala na wchłonięcie tłuszczów przez nasz system trawienny. Ta żelowa konsystencja sprawia, że nopal ma także działanie hipoglikemiczne i ochronne dla błony śluzowej żołądka. Pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu II i reguluje poziom cukru u osób zdrowych. Jest również skuteczny w walce z cholesterolem − może obniżać poziom cholesterolu u osób cierpiących na hiperlipidemię lub hipercholesterolemię.

Nopal wspomaga kuracje odchudzające. Błonnik w nim zawarty oczyszcza układ pokarmowy, działa przeczyszczająco i daje poczucie sytości, co wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponadto bogaty w witaminy i minerały polecany jest osobom osłabionym, przemęczonym, w czasie rekonwalescencji.

Zalecane spożycie w profilaktyce chorób układu krążenia, cukrzycy to 3 łyżeczki (najlepiej zmieszać z jogurtem naturalnym), 3 razy dziennie, kwadrans przed posiłkiem. Natomiast w diecie odchudzającej – 3 łyżeczki tylko raz dziennie.