Celem akcji, wspieranej eksperckim programem ćwiczeń, jest przywrócenie starszym osobom, cierpiącym na bóle stawów, codziennej sprawności. Kampania promuje kompleksową walkę z bólem stawów, na którą składają się dwa wzajemnie uzupełniające się elementy: aktywność ruchowa oraz stosowanie leków przeciwbólowych.

Badania przeprowadzone przez TNS Polska pokazały, że duża część osób w zaawansowanym wieku cierpi na ból stawów. 58 proc. polskich seniorów przyznaje, że dolegliwości stanowią dla nich istotną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej wskazywane ograniczenia dotyczą problemów z chodzeniem, schylaniem się oraz wykonywaniem obowiązków domowych. Jednocześnie, wśród blisko 60 proc. osób odczuwających ból stawów zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów. Z myślą o cierpiących na takie dolegliwości, firma Novartis, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii oraz Uniwersytetami Trzeciego Wieku zainaugurowała unikalną kampanię „Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h”. Akcja w praktyczny sposób pokaże, jak zredukować ból na dwa sposoby: poprzez działanie przeciwbólowe i przy pomocy autorskiego zestawu „12 Ćwiczeń Dla Seniora Bez Ograniczeń”.

Jedyna taka kampania umożliwi seniorom w całej Polsce skorzystanie z bezpłatnego cyklu spotkań edukacyjnych z fizjoterapeutami aby otrzymać praktyczne porady na temat bólu stawów. W ramach tych spotkań seniorzy mogą wziąć udział w zajęciach ruchowych, a także uzyskać praktyczne porady, w jaki sposób kompleksowo zadbać o swoje stawy. Podczas warsztatów, osoby starsze nauczą się, opracowanego przez eksperta, autorskiego zestawu „12 Ćwiczeń Dla Seniora Bez Ograniczeń”. Poznają również różne formy aktywności sportowych, które pomogą im utrzymywać stawy w jak najlepszej kondycji. Dzięki specjalnie przygotowanemu „Poradnikowi o zdrowych stawach i swobodzie ruchu”, który otrzyma każdy uczestnik kampanii, walka z bólem będzie możliwa także w domu. W ramach kampanii zaplanowano dwa cykle spotkań w wybranych miastach Polski – wiosenny oraz jesienny. Pierwsze spotkania odbyły się w maju oraz czerwcu - we Wrocławiu i w Puławach.

Program warsztatów kampanii „Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h”, realizowany będzie również przez zainteresowane Uniwersytety Trzeciego Wieku w ramach organizowanych przez nie zajęć ruchowych. Będą one mogły korzystać z przygotowanych przez specjalistów, biorących udział w kampanii, programów i opracowań dotyczących problematyki bólu stawów.

Niezbędne informacje, reportaże z wydarzeń kampanii oraz materiały (przeznaczone również dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zainteresowanych dołączeniem do akcji) będzie można odnaleźć na stronie internetowej – www.rozruszajstawy.pl