Na co skarży się senior w gabinecie lekarskim?

X

Seniorzy nie mają ograniczeń w dostępie do leczenia, ale nie mogą korzystać z wielu badań w ramach programów profilaktycznych. Jutro Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również dla osób w podeszłym wieku.

Doktor Ewa Gyrczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że seniorzy w gabinecie lekarskim często skarżą się na ograniczenia dotyczące programów profilaktycznych. Zaznacza, że w zaleceniach są limity wiekowe i - na przykład - mammografia czy badania w kierunku raka szyjki macicy, mogą być wykonywane u pacjentek do 69. roku życia. 


Tymczasem Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska mówi, że takich skarg jest niewiele. Dodaje, że te ograniczenia mają uzasadnienie merytoryczne. Programy profilaktyczne mają bowiem określone kryteria, opracowane przez konsultantów krajowych w danych dziedzinach medycyny. Według niej, nie jest to problem dla pacjentów w starszym wieku. 

Jedna trzecia skarg, które wpływają do Rzecznika Praw Pacjenta pochodzi od osób w podeszłym wieku. Seniorzy skarżą się między innymi, że nie są w stanie zrozumieć informacji, które otrzymują od lekarzy.

Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~LK.
   2013-01-24 02:20
   U nas na ubezpieczenie nikogo profilaktycznie nie leczą , więc wszyscy chorują
   przewlekle ,a potem umierają na raka.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.