Zgodnie z decyzją zarządu województwa, taki program profilaktyki zdrowotnej będzie realizowany w latach 2017-2019 w całym regionie. Zostanie sfinansowany z pieniędzy unijnych.

Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy, będą prowadzone przez najbliższe trzy lata. Mają objąć 80 proc. populacji dziewcząt w wieku 11-13 lat, pochodzących z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Według szacunków urzędu marszałkowskiego oznacza to, że zaszczepionych powinno zostać 4,1 tys. dziewcząt.

Program zakłada też przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej, zachęcającej do udziału w akcji szczepień i podnoszącej świadomość młodzieży na temat zachowań zwiększających ryzyko zakażeń wirusem HPV. Kampania będzie skierowana do dzieci w wieku 11-17 lat, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Będzie prowadzona za pośrednictwem lokalnych mediów, szkół, ośrodków pomocy społecznej i poradni lekarzy rodzinnych.

Reklama

Szczepienia nastolatek będą możliwe jedynie za zgodą rodziców. Warunkiem uczestnictwa w programie będzie też przedstawienie dokumentu potwierdzającego, że rodzina korzysta na przykład ze świadczeń pomocy społecznej. Szczepienia będą poprzedzone konsultacją lekarską, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Samorząd przewidział na ten cel blisko 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020. Szczepienia i inne działania z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem HPV będą realizowały podmioty wybrane w konkursach.

Według Marcina Kuchcińskiego z zarządu województwa, konkurs na realizację tego programu zaplanowano na trzeci kwartał tego roku. Osobny konkurs zostanie przeprowadzony dla tzw. obszaru ZIT Olsztyn, czyli stolicy województwa i sześciu okolicznych gmin.

Efekty realizacji programu ma na bieżąco monitorować urząd marszałkowski. Regionalny samorząd nie wyklucza, że podobne działania profilaktyczne będą kontynuowane w kolejnych latach.

Reklama

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uważany za główny czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Elementem profilaktyki są szczepienia przeciwko HPV, zalecane dziewczętom między 11. a 12. rokiem życia. W Polsce takie szczepionki są w tak zwanej w grupie świadczeń zalecanych i nie są finansowanie z budżetu państwa. Lokalnie są natomiast finansowane z własnych środków przez ponad 220 samorządów różnych szczebli. Jak podkreślają lekarze, szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.