X

Atak serca dopada nie tylko seniorów czy osoby z chorobami układu krążenia. Nie zawsze daje też typowe objawy. Dlatego warto znać najnowsze ustalenia naukowców. Dowodzą oni, że ryzyko zawału widać na... twarzy.

Do ciekawych wniosków doszli duńscy naukowcy, którzy prowadzili badania uwzględniające dane prawie 11 tysięcy osób powyżej 40. roku życia w okresie 35 lat. Otóż zaobserwowali, że ryzyko zawału serca może objawiać się zmianami w wyglądzie.

Symptomem zbliżającego się zawału serca mogą być worki pod oczami (złogi tłuszczu w okolicach powiek dolnych i górnych), łysienie na skroniach i czubku głowy - poinformowali naukowcy z Copenhagen University na dorocznej konferencji American Heart Association w Los Angeles.

Według naukowców te objawy wskazują prawdziwy wiek biologiczny organizmu, który często odbiega od wieku metrykalnego. A niewątpliwie do czynników ryzyka zawału serca należy wiek.

Jak wykazują badacze, osoby, które mają wizualne oznaki starzenia, są o 57 proc. bardziej narażone na zawał serca oraz o 39 proc. bardziej zagrożone chorobami serca. Dlatego - Kontrola widocznych oznak starzenia powinna być rutynową częścią każdego badania lekarskiego - tłumaczy prowadząca badania prof. Anne Tybjaerg-Hansen.

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że osoby z siwizną oraz zmarszczkami nie są obarczone większym ryzykiem zawału w porównaniu z osobami z gładką skórą i włosami w naturalnym kolorze.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Udostępnij na Facebooku
  • ~Aleksander Fredro
   2012-11-07 15:32
   Dbaj o zdrowie należycie, bo jak umrzesz - stracisz życie.
  • ~ciul
   2012-11-07 15:12
   co za głupoty
  • ~ciul
   2012-11-07 15:12
   co za głupoty
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.