Rewolucja. Polscy lekarze skanują ludzi

| Aktualizacja:
X

Polskim lekarzom należą się gratulacje. Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali system, który pozwala na zeskanowanie ciała człowieka w trójwymiarze. Dzięki temu będą mogli monitorować na przykład, jak przebiega leczenie po operacjach.

Skomplikowany aparat skonstruowali eksperci z Politechniki Warszawskiej, lekarze z WUM opracowali sposób na wykorzystanie wynalazku na potrzeby medycyny. Sprzęt przypomina skaner do prześwietlania dzieł sztuki i działa podobnie. Ten jednak skanuje ludzi, czym bardzo pomaga lekarzom w terapii.

Medycy chcą wykorzystywać aparat głównie w diagnozie wad postawy i chorób kręgosłupa. „Pierwszy etap projektu to przeprowadzanie badań tylko pleców. Na razie przebadaliśmy w ten sposób 2 tysiące dzieci. Docelowo ma ich być 10 tysięcy” – mówi portalowi TVP Info dr Wojciech Glinkowski z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej WUM.

Drugi etap to skanowanie pacjentów szpitalnych. Można w ten sposób sprawdzić, czy leczenie po operacjach i zabiegach przynosi skutek. W ramach tego projektu lekarze chcą zbadać 20 tysięcy osób.

„To badanie jest zdecydowanie lepsze od badania rentgenowskiego, choć nie prześwietla ciała i nie pokazuje tego co w środku, a jedynie daje obraz z zewnątrz” – zachwala urządzenie dr Glinkowski.

Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~Jurek
   2011-05-13 10:37
   POLACY SĄ ZDOLNYM NARODEM oby znowu politycy tego nie zepsuli !!!
  • ~rekturka
   2011-05-14 19:24
   Byłam skanowana w sklepie firmy co sprzedaje materace. Nie piszę której, bo to byłaby reklama.
   To nie jest nic nowego.
   Najlepiej jest zrobić zdjęcie stereoskopowe to nie trzeba nic skanować.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.