• kolonoskopia
  3
  Czy kolonoskopia zawsze boli? Co można zrobić, by to ważne badanie nie wiązało się ze stresem i bólem?
 • Czerwona wstążka - symbol solidarności z nosicielami HIV
  5
  Młodzież podlaskich szkół będzie się uczyła profilaktyki HIV/AIDS. W środę w Białymstoku zainaugurowano cykl takich spotkań warsztatami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Stwierdzono, że mniej się ostatnio mówi o HIV i AIDS, a wiedza jest konieczna.
 • Lekarz ogląda skan mózgu
  4
  Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu to ważne elementy profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych - przekonują organizatorzy kampanii edukacyjnej Zapobiegam.pl. Akcja ruszył z okazji obchodzonego 10 maja Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.
 • USG piersi
  Czym różni się badanie ultrasonograficzne od mammografii? W którym dniu cyklu powinno się wykonać USG?
 • Krew
  1
  Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien wykonać morfologię krwi pozwalającą wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe – przekonują eksperci z okazji rozpoczęcia kampanii „Odpowiedź masz we krwi”.
 • Ból brzucha
  Wykrycie raka jajnika w początkowym stadium jest bardzo trudne, dlatego tak ważne są regularne badania i nielekceważenie wczesnych objawów – przypominają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika.
 • Szczepienie
  98
  2 tys.
  Polska jest krajem zagrożonym epidemią odry - alarmuje Państwowy Zakład Higieny. Liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej poziomu określanego przez Światową Organizację Zdrowia jako granica krytyczna.
 • Lekarz ogląda RTG płuc
  3
  1
  RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać?
 • Kleszcz wbity w skórę
  3
  1
  Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
 • Kleszcz
  2
  2
  Przed nami długi majowy weekend. Wiele osób spędzi go na łonie natury. A ponieważ trwa sezon aktywności kleszczy, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze i repelentach. Jeśli zaś dojdzie do ukąszenia, trzeba usunąć kleszcza jak najszybciej i obserwować reakcję organizmu.
 • Mężczyzna u lekarza
  Blisko tysiąc osób przebadano w ramach ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który od sierpnia 2017 roku realizuje Radomskie Centrum Onkologii. Pacjenci najpierw wypełniali ankiety w przychodniach, a jeśli zaszła potrzeba, byli kierowani są na specjalistyczne badania.
 • Szczepienie dziecka
  2
  Szczepienia chronią dzieci przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami; mimo to każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień – alarmuje w Światowym Tygodniu Szczepień UNICEF.