• Kobieta ma problem
  3
  Mieszkańcy Małopolskich do końca października w 12 miastach mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących depresji. To 6. edycja wojewódzkiego projektu profilaktyki depresji "Wyprzedzić smutek” – poinformował w czwartek małopolski urząd marszałkowski.
 • Szczepionka
  3
  W Polsce zabrakło szczepionek dla dzieci przeciwko WZW typu A, czyli tzw. żółtaczce pokarmowej lub chorobie brudnych rąk - poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. Szczepienie to nie jest obowiązkowe; dostępne są szczepionki dla dorosłych.
 • Szczepienie
  1
  1
  Mogłoby się wydawać, że o szczepieniach powinni pomyśleć przede wszystkim podróżnicy wybierający się na dalekie wyprawy. Tymczasem lekarze zwracają uwagę, że tego rodzaju ochrona jest potrzebna nie tylko wtedy, gdy ruszamy w tropiki, ale i wówczas, gdy wakacje spędzamy znacznie bliżej, a nawet w kraju. Przy planowaniu urlopu warto więc sprawdzić, o jakie szczepienia należy zadbać w rejonie, w który się wybieramy.
 • Spacer
  2
  9
  Od lat wiadomo, że mała aktywność fizyczna sprzyja demencji. Natomiast najnowsze badania dowiodły, że osoby ruchliwe mogą nie tylko powstrzymać rozwój otępienia ale i cofnąć jego skutki.
 • Mężczyzna u lekarza
  1
  5
  Najczęściej wykonuje się je bez narkozy, jedynie ze znieczuleniem. Są nieprzyjemne, krępujące, wymagają przygotowania, a niekiedy także rekonwalescencji. Poznaj badania, które wykrywają groźne choroby i ratują życie. Oto gastroskopia, kolonoskopia i bronchoskopia.
 • Kleszcz
  1
  Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?
 • Szczepionka
  2
  4
  Szczepienia ochronne to jedna z najskuteczniejszych form zapobiegania chorobom zakaźnym - podkreśliło ministerstwo zdrowia. Zaapelowało do przeciwników szczepień o nierozpowszechnianie nieprawdziwych lub niesprawdzonych informacji, które budzą strach rodziców.
 • Dziecko z laptopem na kolanach
  2
  17
  Otyłość, cukrzyca, alergie i wady postawy - to dolegliwości, na które cierpią już kilkuletnie dzieci, a którym można zapobiec poprzez zmianę nawyków - przekonują lekarze rodzinni.
 • Kleszcz
  3
  5
  Wraz z początkiem lata i zmianą długich rękawów i nogawek na krótkie, wzrasta zagrożenie złapaniem kleszcza. A te najczęściej występują w miejscach, gdzie panuje wilgoć - nad rzekami i jeziorami, na łąkach i w lasach liściastych i mieszanych.
 • 14
  62
  Są przynajmniej trzy powody, dla których borelioza, zwana też chorobą z Lyme, jest bardzo niebezpieczna. Po pierwsze, brak szczepionki, która by przed nią chroniła. Po drugie, trudności w jej zdiagnozowaniu i często nieoczywiste objawy. Po trzecie wreszcie, niejednoznaczne zalecenia w sprawie jej leczenia. A skutki choroby są bardzo groźne.
 • Kleszcz
  21
  266
  Nie trzeba iść do lasu, by przynieść na sobie kleszcza. Ten pajęczak bytuje także na trawnikach w parkach czy przydomowych ogrodach. W Polsce najpopularniejszy spośród ponad 20 gatunków jest właśnie kleszcz pastwiskowy, zwany też pospolitym. On, podobnie jak kleszcz łąkowy, najchętniej atakuje człowieka.
 • 6
  27
  Niektórzy specjaliści twierdzą, że ukąszenie kleszcza zarażonego boreliozą nie jest równoznaczne z zakażeniem ofiary. Minąć ma około 12 godzin, zanim pajęczak złoży swoje zainfekowane odchody. Inni eksperci zaś przekonują, że czas nie jest tu istotny i przywołują przypadki osób, które wyjęły ze skóry tylko co wbitego w nią kleszcza, a miały typowe objawy (rumień) zakażenia boreliozą.