Optometrysta wykonywał badanie komputerowe oraz sprawdzał, jak widzi dziecko, prezentując mu odpowiednie optotypy (litery i cyfry lub, młodszym dzieciom, obrazki). Po oszacowaniu ostrości wzroku zostały przeprowadzone testy mające na celu sprawdzenie widzenia stereoskopowego (postrzeganie głębi i odległości) oraz wykluczenia zezów ukrytych.

Reklama

Do diagnozy problemów dotyczących ustawień oczu został przeprowadzony tzw. cover-test. Polegał on na zasłanianiu oczu, każdego z osobna. Na podstawie obserwacji specjalista oceniał ich stan.

Za pomocą tzw. Tablic Ishihary został przeprowadzony test widzenia barwnego, który pozwala ocenić, czy dane dziecko prawidłowo rozpoznaje kolory i nie jest np. obciążone daltonizmem.

Raport z badania

Optometrysta u żadnego z dzieci nie stwierdził zezów jawnych i ukrytych (badanie było przeprowadzone metodą cover-test). Testy widzenia stereoskopowego także nie wykazały anomalii w widzeniu obuocznym (stereoskopowy test „muchy”).

Reklama

W ramach badania przesiewowego sprawdzano także ostrość wzroku (w zależności od wieku i umiejętności dziecka prezentowano cyfry lub obrazki).

Dzieci osiągały ostrość wzroku rzędu 0,7 i 0,8, jest to odpowiednio 70 proc. i 80 proc. normy dla człowieka dorosłego. Jest to prawidłowa ostrość widzenia u dzieci w wieku do 9 lat. Krótkowzroczność stwierdzono u 4 dzieci – dwoje z nich miało na sobie okulary, niemniej były one jednak za słabe. W przypadku pozostałej dwójki rodzice podejrzewali, na podstawie obserwacji swoich dzieci, że istnieje problem ze wzrokiem, ale nie udali się wcześniej na badanie refrakcji.

Reklama

Trójkę dzieci z powodów problemów komunikacyjnych oraz wysokiej dalekowzroczności wykazanej przez autorefraktometr (urządzenie służące do wstępnego, zgrubnego badania refrakcji) skierowano na dokładne badania do gabinetu okulistycznego.

U żadnego z dzieci nie stwierdzono anomalii w widzeniu barwnym.

Przeprowadzone badania miały charakter wstępny, przesiewowy. Ich głównym celem było poszerzenie wiedzy rodziców na temat opieki nad wzrokiem swoich dzieci. Dla większości było to pierwsze badanie wzroku w życiu.

Trwa ładowanie wpisu