Rak głowy i szyi atakuje Polaków. Poznaj jego objawy

| Aktualizacja:
X

Lekarze alarmują, że lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Wskazują najczęstsze przyczyny nowotworów oraz ich objawy, których nie można bagatelizować.

Przedłużające się dolegliwości gardła mogą wskazywać na chorobę nowotworową. W radiowej Jedynce o lawinowym wzroście zachorowań na nowotwory głowy i szyi rozmawiali eksperci.

Prof. Henryk Skarżyński Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otorynolaryngologii podkreślił, że objawy zmian nowotworowych mogą nie być oczywiste. To czasem drapanie w gardle, zawadzanie przy połykaniu czy chrypka. Późne wykrycie nowotworu to trudniejsze i bardziej kosztowne leczenie.

- Coraz młodsi ludzie zagrożeni są nowotworami głowy i szyi - dodaje prof. Wojciech Golusiński. Powody to palenie papierosów czy alkohol. Ordynator w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu podkreśla, że nie należy bagatelizować objawów charakterystycznych dla infekcji. Jeżeli po trzech tygodniach wciąż mamy objawy, powinniśmy udać się do specjalisty.

Wśród nowotworów głowy i szyi są takie jak rak krtani, jamy ustnej czy jamy nosowej.

W Warszawie odbyła się debata pod hasłem “2013 - rokiem walki z nowotworami głowy i szyi”.

Udostępnij na Facebooku
    Powered by ContentStream
    • ~zuzia
      2013-04-09 10:26
      Przestańcie siać panikę. Z tej informacji niewiele wynika. Lepiej przyjrzeć się, w jaki sposób działa w tej materii polska służba zdrowia. Raczej kiepsko, więc tu jest problem.
    • ~kama
      2013-04-09 10:22
      Takiej bezduszności, zadufania, zwykłego chamstwa i olewania pacjentów, a także mizeroty wiedzy medycznej jakiego doświadczył niedawno mój mąż (i nie tylko) w ursynowskiej KNGiS nie widziałam jeszcze nigdy. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że można tak traktować pacjentów. To miejsce to najgorszy koszmar, totalna znieczulica. To nie są ludzie, tak podsumowała to nasza najmłodsza córka. Niestety resztę życia moje dzieci spędzą bez TATY, a ja bez ukochanego MĘŻA.
    • ~Srrom_Vaggina_Oddbyt
      2013-04-09 11:18
      Tylko codzienne żarcie szczawiu i mirabelek odwróci tę tendencję
    • ~Fafnir
      2013-04-09 11:21
      Ordynator w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu podkreśla, że nie należy bagatelizować objawów charakterystycznych dla infekcji. Jeżeli po trzech tygodniach wciąż mamy objawy, powinniśmy udać się do specjalisty.

      Tak jest, zapiszemy się do specjalisty i za 10 miesięcy pierwsza wizyta i ostatnia.
    • ~mim
      2013-04-09 11:38
      Napiszcie lepiej jak się u nas leczy np raka mózgu, jak za wszystko trzeba płacić, jak trzeba szukać pomocy za granicą, bo nasi spece robią sobie naturalną selekcję. O tym piszcie. Piszecie o oczywistościach, które każdy ******** może znaleźć w byle statystykach.
    • ~marta
      2013-04-09 09:12
      Jakie leczenie? To tylko nabijanie kabzy koncernom farmaceutycznym.

      Chemioterapia to trucie organizmu a rak i tak zostaje. Organizm już nie ma sił się bronić.
    • ~ucho od sledzia
      2013-04-09 09:00
      No to chyba wszystko zgodne z planem?
      Jeżeli nie, to dlaczego chłopów wyrugowali z ziemi a zamiast tego "ratują" nas GMO?
      I po co ta walka z rodziną?
      A czy te nowotwory będą leczyć?
      Nie liczyłbym na to.
      Jesteśmy za biedni, żeby leczyć jakichś umrzyków. Kasę trzeba ukraść.
      po to tego przecież jest.
    • ~ff
      2013-04-09 06:44
      nie żadne papieroski i wódeczka tylko komóreczki gsm robią swoje
    • ~Tade
      2013-04-09 00:37
      Dobry tytuł "... poznaj jego objawy". Powinieneś sam się zdiagnozować i potem leczyć. Na służbę zdrowia nie masz co liczyć. Przy tych problemach budżetowych to nawet niegrzecznie jest przychodzić do publicznych lecznic i czegoś chcieć
    • ~POlsza wasza mać w budowie, tlumoki!
      2013-04-09 08:11
      POlski leming-debil nie może się rozstać nawet na chwilę ze swoim telefonem komórkowym i efekty już są...