Rak głowy i szyi atakuje Polaków. Poznaj jego objawy

| Aktualizacja:
X

Lekarze alarmują, że lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Wskazują najczęstsze przyczyny nowotworów oraz ich objawy, których nie można bagatelizować.

Przedłużające się dolegliwości gardła mogą wskazywać na chorobę nowotworową. W radiowej Jedynce o lawinowym wzroście zachorowań na nowotwory głowy i szyi rozmawiali eksperci.

Prof. Henryk Skarżyński Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otorynolaryngologii podkreślił, że objawy zmian nowotworowych mogą nie być oczywiste. To czasem drapanie w gardle, zawadzanie przy połykaniu czy chrypka. Późne wykrycie nowotworu to trudniejsze i bardziej kosztowne leczenie.

- Coraz młodsi ludzie zagrożeni są nowotworami głowy i szyi - dodaje prof. Wojciech Golusiński. Powody to palenie papierosów czy alkohol. Ordynator w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu podkreśla, że nie należy bagatelizować objawów charakterystycznych dla infekcji. Jeżeli po trzech tygodniach wciąż mamy objawy, powinniśmy udać się do specjalisty.

Wśród nowotworów głowy i szyi są takie jak rak krtani, jamy ustnej czy jamy nosowej.

W Warszawie odbyła się debata pod hasłem “2013 - rokiem walki z nowotworami głowy i szyi”.

Udostępnij na Facebooku
  • ~zuzia
   2013-04-09 10:26
   Przestańcie siać panikę. Z tej informacji niewiele wynika. Lepiej przyjrzeć się, w jaki sposób działa w tej materii polska służba zdrowia. Raczej kiepsko, więc tu jest problem.
  • ~kama
   2013-04-09 10:22
   Takiej bezduszności, zadufania, zwykłego chamstwa i olewania pacjentów, a także mizeroty wiedzy medycznej jakiego doświadczył niedawno mój mąż (i nie tylko) w ursynowskiej KNGiS nie widziałam jeszcze nigdy. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że można tak traktować pacjentów. To miejsce to najgorszy koszmar, totalna znieczulica. To nie są ludzie, tak podsumowała to nasza najmłodsza córka. Niestety resztę życia moje dzieci spędzą bez TATY, a ja bez ukochanego MĘŻA.
  • ~Srrom_Vaggina_Oddbyt
   2013-04-09 11:18
   Tylko codzienne żarcie szczawiu i mirabelek odwróci tę tendencję
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.