Kobiety umierają, bo zapominają o podstawowych badaniach

2013-02-02 10:35 | Aktualizacja: 10:38
Guz nowotworowy

Guz nowotworowy / Shutterstock)

320 tys. Polaków ma raka. Niestety, tylko 1/5 z pacjentów zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby. Gdyby kobiety pamiętały o prostych badaniach, łatwiej byłoby im walczyć z nowotworem. To cytologia i mammografia - podkreślają specjaliści.




Tylko co czwarta Polka zgłasza się na cytologię. Zaledwie 45 procent kobiet objętych programem profilaktycznym wykonuje mammografię. Panie, mimo imiennych zaproszeń, nie przychodzą na badania. - Organizowany dziś w 25. ośrodkach onkologicznych w Polsce Dzień Drzwi Otwartych ma pomóc w przełamaniu strachu przed rakiem - podkreśla doktor Grzegorz Luboiński z warszawskiego Centrum Onkologii.

Doktor Luboiński dodaje, że w czasie dni otwartych promowane są zachowania prozdrowotne. Najważniejsze to rzucenie palenia, wykonywanie badań profilaktycznych, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

W Polsce 320 tysięcy osób żyje z rozpoznaną chorobą nowotworową. Co roku 160 tysięcy dowiaduje się, że ma raka, a ponad 90 tysięcy umiera tego powodu. W naszym kraju niestety zaledwie jedna piąta pacjentów zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

Dzień Drzwi Otwartych organizowany jest w ramach 13. Światowego Dnia Walki z Rakiem.






Źródło: IAR
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 9
  • ~jaśko2013-02-03 08:11

    a jak ofiarnie otą żeczywistość walczylismy wyszło jak zawsze podczas zrywów narodowych górą jest kościół i kilku bezwzględnych cwaniaków

  • ~zukosa2013-02-03 04:48

    Szanowni acz wydupczeni przez kolejne pokolenie komunistow -rodacy. Jesteście głupkami. I teraz nie kwenkolcie i nie płaczcie. Sami sobie zgotowaliście ten parszywy los. 
Mieliście do wyboru Prawo i Sprawiedliwość a wybraliście Bezprawie i Qrestwo.

  • ~Iza2013-02-02 23:59

    Nie prawda. Silny organizm decyduje o przetrwaniu. Bogate kobiety tez umieraja, choc w pore wykryta choroba.
    Jemy tez za duzo konserwantow

  • ~janinaH2013-02-02 23:48

    Co z tego że wykryje się raka wcześnie , jak nie dostaniesz się do na onkologię .
    po 65 roku już nie leczą słyszałam w telewizji , nie warto bo nie ma skutku .

  • ~zdradzony zakażony mąż2013-02-02 17:41

    Kobiety umierają bo zdradzają i oszukują mężczyzn. Chlamydia pochwowo-płucna zabija niewierne żony:(

  • ~PRAWDA JEST STRASZNA2013-02-02 15:31

    TO CO MOWI PAN PROFESOR Z CALYM SZACUNKIEM TO BZDETY. JAK JUZ WYKRYJA TO ROBIA SELEKCJE. CIAGLE BRAK PIENIEDZY NA LECZENIE .TO PANSTWO UMIERA,A WRAZ ZNIM POLACY.PR TO NIE LECZENIE. ZROBIENIE TK TO 500,600 ZL JESLI NIE ZAPLACISZ TO KOLEJKA ZA POL ROKU .PAN PROFESOR DOBRZE WIE CO TO POL ROKU PRZY CHOROBIE NOWOTWOROWEJ.PO 65 LATACH SA ZALECENIA BY JUZ NIE LECZYC.

  • ~hanka2013-02-02 15:27

    po 2,5 roku badan w klinice onkologicznej-kompletny brak diagnozy,brak zainteresowania pacjentem-a wszystkie badania,ktore wykonano kosztowaly zapewne grube pieniadze,a ilu takich jak ja???

  • ~straniera2013-02-02 14:59

    g...o prawda, ja dostaje zaproszenia i szkoda mi czasu zostałam kiedyś przebadana innymi metodami niż te konowalskie i powiedziano mi ze nie mam tendencji do zachorowania na raka, kolejnej osobie niestety tak, ile by się zaoszczędziło pieniędzy wyrzucanych przez okna i mogły by pójść na głodne dzieci których w tym zasr...ym kraju nie brakuje

  • ~Edward Sopot2013-02-02 13:00

    Panie doktorze Luboinski

    Pamiętamy pamiętamy , ale ! no właśnie

    No właśnie niech pan spróbuje się tak jak ja ( cukrzyk ) dostać do lekarza w poradni kolejka na 3 - 4 miesiące
    większość kolejkowiczów to ...emeryci i renciści ..mają czas !
    Ja muszę pracować i w międzyczasie próbować zdobyć termin wizyty
    Dodatkowo to nie kto inny tylko pani lekarz była ministrem zdrowia .. reformowała , reformowała a czas leciał i g.. z tego wyszło
    Teraz też fachowiec lekarz jest ministrem zdrowia i co z tego ?
    Za porcję insuliny na 2 miesiące płacę 399 zł NA RECEPTĘ !

    To co maja powiedzieć na tą cenę emeryci ?

    To jest chory kraj , biedny kraj rozkradany przez rożnych cwaniaków a to z jakiejś komisji majątkowej a to przez innych mafiozów i co ... trudno nawet znaleźć winnych
    Taki kraj że, tylko usiąść i płakać z rozpaczy pić
    Chyba żadną z dziedzin naszej gospodarki nie działa poprawnie ?