Kobiety umierają, bo zapominają o podstawowych badaniach

| Aktualizacja:
X

320 tys. Polaków ma raka. Niestety, tylko 1/5 z pacjentów zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby. Gdyby kobiety pamiętały o prostych badaniach, łatwiej byłoby im walczyć z nowotworem. To cytologia i mammografia - podkreślają specjaliści.

Tylko co czwarta Polka zgłasza się na cytologię. Zaledwie 45 procent kobiet objętych programem profilaktycznym wykonuje mammografię. Panie, mimo imiennych zaproszeń, nie przychodzą na badania. - Organizowany dziś w 25. ośrodkach onkologicznych w Polsce Dzień Drzwi Otwartych ma pomóc w przełamaniu strachu przed rakiem - podkreśla doktor Grzegorz Luboiński z warszawskiego Centrum Onkologii.

Doktor Luboiński dodaje, że w czasie dni otwartych promowane są zachowania prozdrowotne. Najważniejsze to rzucenie palenia, wykonywanie badań profilaktycznych, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

W Polsce 320 tysięcy osób żyje z rozpoznaną chorobą nowotworową. Co roku 160 tysięcy dowiaduje się, że ma raka, a ponad 90 tysięcy umiera tego powodu. W naszym kraju niestety zaledwie jedna piąta pacjentów zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

Dzień Drzwi Otwartych organizowany jest w ramach 13. Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: IAR
  Powered by ContentStream
  • ~hanka
   2013-02-02 15:27
   po 2,5 roku badan w klinice onkologicznej-kompletny brak diagnozy,brak zainteresowania pacjentem-a wszystkie badania,ktore wykonano kosztowaly zapewne grube pieniadze,a ilu takich jak ja???
  • ~straniera
   2013-02-02 14:59
   g...o prawda, ja dostaje zaproszenia i szkoda mi czasu zostałam kiedyś przebadana innymi metodami niż te konowalskie i powiedziano mi ze nie mam tendencji do zachorowania na raka, kolejnej osobie niestety tak, ile by się zaoszczędziło pieniędzy wyrzucanych przez okna i mogły by pójść na głodne dzieci których w tym zasr...ym kraju nie brakuje
  • ~Edward Sopot
   2013-02-02 13:00
   Panie doktorze Luboinski

   Pamiętamy pamiętamy , ale ! no właśnie

   No właśnie niech pan spróbuje się tak jak ja ( cukrzyk ) dostać do lekarza w poradni kolejka na 3 - 4 miesiące
   większość kolejkowiczów to ...emeryci i renciści ..mają czas !
   Ja muszę pracować i w międzyczasie próbować zdobyć termin wizyty
   Dodatkowo to nie kto inny tylko pani lekarz była ministrem zdrowia .. reformowała , reformowała a czas leciał i g.. z tego wyszło
   Teraz też fachowiec lekarz jest ministrem zdrowia i co z tego ?
   Za porcję insuliny na 2 miesiące płacę 399 zł NA RECEPTĘ !

   To co maja powiedzieć na tą cenę emeryci ?

   To jest chory kraj , biedny kraj rozkradany przez rożnych cwaniaków a to z jakiejś komisji majątkowej a to przez innych mafiozów i co ... trudno nawet znaleźć winnych
   Taki kraj że, tylko usiąść i płakać z rozpaczy pić
   Chyba żadną z dziedzin naszej gospodarki nie działa poprawnie ?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.